Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chráněné bydlení v Žilině je dokončené, přivítá 15 klientů

Další středisko pro péči o postižené občany v Novém Jičíně zahájí svůj provoz. Nedávno se v jedné ze dvou budov bývalé základní školy v místní části Žilina otevřel denní stacionář, teď dělníci dokončili rekonstrukci budovy druhé. V ní vzniklo 5 upravených bytů, které od počátku roku přivítají 15 klientů.

Budovu bude stejně jako nedaleký objekt denního stacionáře provozovat Slezská diakonie.

Eva Švagerová, vedoucí střediska Slezské diakonie: "Celkem je tady 5 bytových jednotek, ve kterých by mělo bydlet dohromady celkem 15 lidí. Je to služba určená lidem, kteří potřebují nějakou pomoc při bydlení a ta pomoc by měla být větší než jednou dvakrát do týdne přijít a pomoci s nějakými domácími pracemi. Potřebují prostě podporu."

Stavební část rekonstrukce budovy v majetku města je hotová, brzy se začne navážet nábytek a vybavení. Rekonstrukci za téměř 15 milionů korun pokryla z více než 90 procent evropská dotace.

Vladimír Bárta (ODS), místostarosta města: "Tato budova byla součástí základní školy tady v části města Žilina. Od roku 2007 není využívána, proto se hledalo uplatnění, jak s budovou naložit, aby se nedevastovala a nechátrala. Využilo se evropských fondů a nasměrovalo se do sociální oblasti na vybudování chráněného bydlení pro postižené občany Moravskoslezského kraje. Myslím si, že po dobu 40 let bývalého režimu, bylo jim právo na život hodně upíráno a tady si myslím, že v té věci hodně dlužíme."

Rekonstrukcí prošla všechna patra budovy včetně původně nevyužívané půdy. Oficiální provoz začne 1. ledna. Klientům budou 24 hodin denně k dispozici jeden nebo dva vyškolení sociální pracovníci. Zájem o bydlení v budově už několikrát převýšil kapacitu. Přijati byli hlavně klienti z ústavních zařízení, která v současné době procházejí transformací. Jde například o Krnov či Novou Horku u Studénky.

Eva Švagerová, vedoucí střediska Slezské diakonie: "Jsou to ale vždycky lidé, kteří mají nějakou vazbu na Nový Jičín, to znamená, že buď tady kdysi žili, tak nejbližší byl až třeba právě Krnov. Takže se vracejí zpět do místa, kde se narodili, nebo tady mají nějaké příbuzné. Je to jedno z kritérií, kterým dáváme při výběru lidí přednost. Samozřejmě musí splnit další podmínky pro danou cílovou skupinu, to znamená nejenom mentální postižení, případně v kombinaci s nějakým dalším, a zvládnout aspoň základní sebeobsluhu plus nějaké domácí práce a podobně."

Budova bývalé školy bude sloužit pouze k bydlení. Na denní aktivity jako třeba v chráněných či sociálně-terapeutických dílnách budou klienti moci využít buď hromadnou dopravu nebo automobil z nedalekého denního stacionáře. Klienti, kteří budou v budově celodenně, budou mít možnost se pod dohledem asistenta učit jednoduché domácí práce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy