Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Novém Jičíně je otevřeno nové Návštěvnické centrum

Nový Jičín má novou turistickou atrakci v podobě Návštěvnického centra, které najdete na Masarykově náměstí v historickém domě číslo 45, ve kterém zemřel generál Laudon.  A právě generálova expozice je tou poslední, která tady ještě chybí.

Své nové působiště v centru města na Masarykově náměstí našlo informační centrum, Středisko Europe Direct, ale také klobouková expozice a prodejna. Pro kloboukovou kavárnu se ještě hledá nájemce a přestože je v domě místo i pro Laudonovu expozici, kvůli potřebným financím ještě není jasné, kdy tady bude.

Petr Orság, ředitel MKS Nový Jičín, p. o.: „Nemělo by se zapomínat na toho, kdo tady zemřel, na generále Laudona. Určitě by se mělo začít posledním patrem a generál Laudon se v Novém Jičíně znovu zabydlí."

Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojíčinska p. o.: "Muzeum je od začátku partnerem tohoto projektu města Nového Jičína a od začátku myšlenka byla koncipována tak, že to bude doprovodná expozice, které nebude dublovat muzeum. Návštěvnické centrum je o tom, že představí tradice města Nového Jičína i z pohledu jiného než historického, přiblíží kloboučnickou výrobu z jiné stránky. Kromě toho jsme zavedli systém sdružené vstupenky."

V prvním patře Návštěvnického centra si zájemci mohou vyzkoušet na dvě stovky klobouků a počítačový program jim také vyhodnotí, který jim nejvíce sluší. Mohou se tady s kloboukem vyfotit a poslat atraktivní elektronickou pohlednici. Malou procházku do historie výroby klobouků jsou interaktivní boxy a nechybí ani živé ukázky tvarování klobouků.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín: "Největším lákadlem pro návštěvníky je celkový pohled expozice, která je unikátní v tom, že jak se říká, na vlastní kůži zažijí jednotlivé procesy výroby, jako kdyby v daném podniku byli. Pak si mohou dozdobit klobouček, zahrát si na návrháře."

Velkou měrou se na vzniku kloboukové expozice podílela společnost Tonak, která tak lidem nechává nakouknout pod pokličku výroby širokého spektra pokrývek hlavy. A tak expozice i prodejna jen podtrhují výstižný název Nový Jičín - město klobouků.

Dalibor Andree, gen. ředitel Tonak a.s.: "Tady lidé ve zkratce zjistí od počátečních operací jak se klobouk vyrábí. To znamená od příjmu kůží, namoření kůží, vytvoření srsti, vytvarování klobouku a zdobení."

Břetislav Gelnar (ČSSD), starosta: "Je to něco daleko navíc, co přispěje k informovanosti občanů a vůbec i mimo republiku, protože Tonak je známý mimo republiku, a to dlouhou dobu. A další jako kavárnička a prodejna, to všechno bude sloužit návštěvníkům."

Anketa: "Když je Nový Jičín město klobouků, tak určitě něco takového potřeboval. Velice se mi to tady líbí." "Já jsem 38 let pracovala v Tonaku, tak jsem se přišla podívat jak to po té době vypadá, všechno mi to připomíná." "V současné době ten odklon od klobouků oproti 30. letům je, a je dobré, že se toho město chytlo. Jičín se má čím chlubit a ty klobouky jsou skutečně jednička."

Celkové náklady na vybudování návštěvnického centra se vyšplhaly k 11 milionům korun. 92,5 procenta pokryje dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. 

Návštěvnické centrum bude po celý rok otevřeno od pondělka do pátku od 8 do 17 hodin, o víkendu v zimním období od 9 do 15 hodin a v letním od 9 do 16.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků