Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nákupy v městské nemocnici Ostrava prošetří policie

  • Ostrava,

Vedení Magistrátu města Ostravy podalo trestní oznámení na policii kvůli hospodaření v městské nemocnici. Rozsáhlé nedostatky odhalil audit, který si nechalo provést nové vedení radnice. Vyplývá z něj například, že nemocnice utratila nejméně 150 milionů korun bez jakékoliv veřejné soutěže.

V minulých dnech nechali ostravští radní provést v městské nemocnici kontrolu zaměřenou na veřejné zakázky. Měla trvat týden, ale zjištění byla tak závažná, že se protáhla na tři měsíce. Auditoři například zjistili, že se od roku 2012 do roku 2014 utratilo 150 milionů korun bez veřejné soutěže.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: “V té zprávě auditora, která obsahuje mnoho stránek, je asi 30 krát uvedeno, že nemocnice porušila zákon nebo postupovala nehospodárně.”

150 milionů nemusí být konečná částka, vzhledem k nedostatkům v evidenci. Kromě netransparentního výběru dodavatelů byly odhaleny předražené nákupy například u desinfekčních prostředků, kancelářské techniky i služeb.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: “Byly účelově zpracovávány různé studie, které nepřinesly nic nového.”

V těchto letech vedl nemocnici Tomáš Nykel, který jakékoliv pochybení odmítá.

MUDr. Tomáš Nykel, bývalý ředitel Městské nemocnice Ostrava: “To je úplný nesmysl, nevěděl jsem o ničem takovém. Špitál skončil 30 milionů v plusu. Já vím, že to některým lidem těžce vadí.”

Vedení magistrátu vše oznámilo policii i ministerstvu financí. Zajímavé je, že se mezi zvýhodňovanými firmami často objevuje společnost Martek Medical, která je prošetřovaná v souvislosti s kauzou Dědic a uplácením politiků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy