Miniexpres Českého Těšína

Kaple na centrálním hřbitově září novotou

Kaple na centrálním hřbitově září novotou

Při návštěvě centrálního hřbitova v Českém Těšíně v době dušiček mohli lidé obdivovat zbrusu nový kabátek obřadní kaple. Ta prošla letos opravou kvůli dlouhodobě nevyhovujícímu stavu.

Více než stoletá obřadní kaple na městském hřbitově září novotou. Na opravu byl nejvyšší čas, protože dlouhodobě zdivo vlhlo.

Vít Slováček, starosta Českého Těšína: "Celý soubor staveb centrálního hřbitova je kulturní památkou, do toho spadá i tento objekt, který roky chátral a bylo potřeba se podívat na jeho fyzický stav, jak interiér, tak exteriér."

Hotovy jsou vnější opravy, právě kvůli odstranění největšího problému a tím byl odvod dešťových vod.

Vít Slováček, starosta Českého Těšína: "Jak samotné svody, tak zamokání stěn, odvod dešťových vod, kde bylo zalomené potrubí, prorostlé, takže voda neodcházela a ta stavba nám vlhla. Došlo k odkopání těch stěn, nové omítky mikroporézní, nové zasanování základu a hlavně odvod dešťových vod, tzn. veškerá kanalizace, která je s tím spojena, takže to proběhlo."

Nová je i omítka, Kaple má nové dveře, opravena byla i okna.

anketa: návštěvníci hřbitova: “Je lepší než byla, každopádně. To spravili, vypadá to hezky. Je pěkná. Byla taková zastrčená a teď vyniká. Pěkně to je udělané, skutečně.”

Vít Slováček, starosta Českého Těšína: "Co se týká vnitřku, to nás ještě čeká v příštích letech, záležet bude na schválení rozpočtu a finančních objemech, které můžou jít, takže je to nejen o stěnách, ale elektroinstalaci, topení v lavicích, nových dlažbách, v budoucnu by tento objekt mohl doznat zásadních změn."

Na etapy se také opravuje plot kolem hřbitova. Všechny práce jsou konzultovány a schvalovány památkáři.

---Mohlo by Vás také zajímat