Miniexpres Českého Těšína

Český Těšín má svůj jedinečný betlém

Český Těšín má svůj jedinečný betlém

Český Těšín se pyšní jedinečným Betlémem. Je ručně vyrobený a zkrášluje vstupní halu městského úřadu.

K vánoční výzdobě neodmyslitelně patří i betlémy různých podob a velikostí. V Českém Těšíně jeden opravdu vydařený a výjimečný instalovali před první adventní nedělí v prostorách městského úřadu.

Vít Slováček, místostarosta Českého Těšína: “V letošním roce je to třetí sezona, tohoto krásného betlému, na který se chodí dívat dospělí i děti, školy. Letošní rok je poznamenaný covidem, všechno je jinak, ale doufáme, že když bude otevřená radnice v úředních hodinách, budou chodit se lidi dívat.Opravdu je to výjimečná stavba, protože jsou tam i pohyblivé části, je tam malá říčka, je vidět točící se kolo, některé objekty jsou podsvícené."Autor tohoto díla každým rokem Betlém osobně instaluje a dohlíží na to, aby všechny díly byly správně uložené a všechny ručně vyráběné figurky byly na svých místech.

Krystian Zajac, autor betlému: "To je chlév betlémský, který jsme vyrobili v Cieszyně, v naší dílně. Je to na zakázku radnice v Českém Těšíně. Je vyrobený celý z materiálu, které jsou na české i polské straně. Všechny větve a klacky sbíráme po obou stranách Olzy."Betlém je přes dva a půl metrů dlouhý, hotový byl za měsíc, kdy práce probíhaly od rána do večera.

Krystian Zajac, autor betlému: "Všechno je dělané ručně u nás v dílně, není tam ani jedna věc koupená v obchodě. Figurky byly udělané ve spolupracující dílně, my jsme je namalovali, protože byly celé bílé. Vybírali jsme barvy, aby do betlému pasovaly."Autor vyrobil kolem tisíce menších betlémů, v této velikosti jich existuje kolem dvaceti. Ty několikametrové jsou umístěny například v kostelech. Druhý betlém je v Českém Těšíně umístěný poblíž vánočního stromu, který se poprvé rozsvítil uplynulý pátek.

---Mohlo by Vás také zajímat