Miniexpres Českého Těšína

Mezinárodní dekáda varhanní, komorní hudby a sborového zpěvu

Mezinárodní dekáda varhanní, komorní hudby a sborového zpěvu

Mezinárodní dekáda varhanní, komorní hudby a sborového zpěvu tvoří cyklus deseti jedinečných koncertů vážné hudby v chrámech, kostelích a koncertních sálech Českého Těšína a polského Cieszyna.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "je to nádherná tradice, kdy se otevírají duchovní svatostánky po obou stranách řeky Olzy a máme možnost slyšet skvosty varhaní a klasické hudby a těší mě, že účast na koncertech rok od roku stoupá."

Jeden z nich, s názvem Labyrint světa a ráj srdce, se uskutečnil v Evangelickém kostele Na Nivách. Varhany rozezněl Tomáš Pindór, koncert doprovázel mluveným slovem syn známého českého skladatele Ilji Hurníka Lukáš.

Lukáš Hurník, hudební skladatel: "Je to stará čeština Komenského, člověk si musí ta slova poskládat, aby věděl, co čte, ale je to propojeno s tou hudbou Petra Ebena a myslím, že když někdo nepochopí obsah ve staré češtině, tak ta hudba mu to vysvětlí ještě jasněji.
Tomu Komenskému se opravdu podařilo napsat text, který je užitečný pro všechny generace, je to dílo na pomezí světského a duchovního. Je to o hledání nějaké jistoty. Ten protagonista, tedy on sám, našel cestu k víře, ale nic nám nevnucuje, můžeme každý najít tu svoji a mít v sobě toho Všudybuda, toho rádce, který vám ukáže, která cesta je ta pravá."

Lukáš Hurník do Českého Těšína přijel rád, jeho otec, kterému by letos bylo sto let, byl s tímto krajem úzce propojen, pocházel z Ostravy.

---Mohlo by Vás také zajímat