Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Básníka Kaluse poctili v Čeladné novou expozicí. U otevření nechyběli potomci jeho rodiny

  • Čeladná,

Čeladná po rekonstrukci znovuotevřela památník Josefa Kaluse. Nachází se v budově bývalé školy, kde tento regionální básník a prozaik působil jako učitel. Slavnostní okamžik si nenechali ujít ani potomci jeho rodiny.

Beskydský básník a spisovatel Josef Kalus se narodil ve Frenštátě pod Radhoštěm, na přelomu 19. a 20. století ale dlouhá léta působil jako učitel v Čeladné. Proto mu místní vybudovali v bývalé škole památník. Ten byl poslední dva roky zavřený, obec jej za 15 milionů korun zrekonstruovala a na konci června znovu slavnostně zpřístupnila veřejnosti.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Já jsem tady chodil do školy, proto je to moje srdeční záležitost. Proto jsme udělali starou repliku třídy.”

Kromě toho je v domku drobná expozice věnovaná Josefu Kalusovi a jeho dílu, v podkroví je prostor pro přírodovědné sbírky, a také jsou zde pamětní desky obětem nacismu a rasově perzekuovaným. Prohlédnout si nově otevřený památník přijeli také někteří potomci Kalusovy rodiny, mezi nimi básníkova pravnučka.

Martina Chudobová, pravnučka Josefa Kaluse: “Až posledních deset let, díky tomu, že jsem se vrátila do Čeladné, odtud pocházejí moji rodiče, a díky přátelství s tady s místními lidmi jsme se vrátila k té historii ve vztahu ke svému pradědečkovi.”
Jiří Petráš, příbuzný rodiny Josefa Kaluse. “Byl to můj praprastrýc. Byl jsem zrovna s rodiči ve Frenštátě pod Radhoštěm, šli jsme na Horečky, bylo to v roce 1934, a viděl jsem tam básníka Josefa Kaluse sedět na lavičce.”

V té době bylo Jiřímu Petrášovi 5 let, ve stejném roce 1934, Josef Kalus i zemřel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy