Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čeladná splatila dluh za nové centrum. Pavol Lukša: "Půlky jsme občas stažené měli."

  • Čeladná,

Čeladná zaplatila poslední splátku ze 130 milionového úvěru, který použila na vybudování nového centra. Před dvaceti lety díky těmto financím proměnila bývalé vojenské sklady v důstojné náměstí. Patřila ale k nejzadluženějším obcím v České republice.

Nové centrum Čeladné s bytovými domy, obchody, ordinacemi lékařů a radnicí bylo dokončeno před dvaceti lety. Před rokem 2000 tu byly jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný kdysi jako sklad armády.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “My jsme tyto objekty dostali v květnu roku 1996 od armády a přemýšleli jsme, co s tím. Pak se v roce 1998 objevilo v Hospodářských novinách, že někde v Rokytnici nad Jizerou postavili nějaké horní náměstí. Tak jsem se tam rozjel a vznikla z toho tady tato krásná věc.”
obyvatelé a návštěvníci Čeladné:
“Líbí se mi, jezdím tady už nějakých pět let, je to tady příjemné.”
“Ráda se tady pohybuju po tom náměstí.”
“Nedávno jsme se tu přistěhovali, ale jako hezké náměstí asi.”

Pro realizaci nákladného projektu si ovšem Čeladná vzala u banky úvěr 130 milionů korun. Rázem tak patřila k nejzadluženějším obcím v Česku. To už je ale od letošního října minulostí.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Proto nás potěšilo, že jsme do banky nesli poslední splátku. My jsme se za těch dvacet let ani jednou nezpozdili ani o hodinu, ale sevřené půlky jsme určitě po celou dobu dvaceti let měli.”

Celkově si výstavba centra vyžádala přes 300 milionů korun. Obec část financovala z vlastních prostředků a část také z peněz, jež dopředu zaplatili lidí, kteří zájem o nové bydlení kolem náměstí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy