Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Čeladné pokřtili knihu o hajných a hájenkách v Beskydech

  • Čeladná,

Historik a publicista Petr Andrle napsal více než 90 vlastivědných knih. Ta poslední se věnuje tématu hajných a hájenek v Beskydech. Pokřtěna byla v Čeladné, kde autor léta žije.

Zvuk lesního rohu oznámil ve vestibulu obecního úřadu v Čeladné zahájení křtu nové knihy Petra Andrleho, kterou vydává místní Okrašlovací spolek Rozhledna. Jmenuje se Hajní a hájenky Beskyd.

Petr Andrle, publicista: “Nejdříve jsme psali o lesních cestách, pak o osadách, pak o lidech v Beskydech, a když jsme přemýšleli o tom, co jsme ještě zpodobnil, tak to byli hajní a hájenky. Hajní, kteří jsou páteří péče o beskydské lesy.”

Publikaci doprovází fotografie, historické i současné, a také 25 ilustrací, které vzešly z výtvarné soutěže školáků z Čeladné na téma, naše lesy za 100 let.

Úspěch popřála kniha více než desítku kmotrů, kteří ji symbolicky polévali vodou z přírodních zdrojů, a nebo pálenkou. Jedním z nich byl Pavel Beran, který 36 let pracoval u horské služby v Beskydech.

Pavel Beran, kmotr knihy: “Já se s panem Andrlem znám celkem dlouho, do jeho knížek jsem dával nějaké fotografie s nějakou tou poznámkou ze svých zkušeností.”
Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Chtěl bych panu Andrlemu popřát, aby ho Pán Bůh co nejdéle ráčil zachovat tady na zemi, protože on je opravdu skvělý. Sbírá z historických pramenů a pak je z toho tato krásná kniha.”

Příběhy hajných a hájenek mají 463 stran a vyšly v nákladu 2 tisíce kusů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyPrvní KEY - STAV, a.s. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - pracoviště Třinec
Třinec
od 8 650 Kč/měsíc

Detail