Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mohou se kolem Olešné vyskytovat zmije?

U přehrady Olešná se objevily zmije. Zpráva, která vyvolala před časem velký rozruch na sociálních sítích. Podle odborníků je ale možné, že si mohli lidé tohoto hada splést s užovkou hladkou. I tak by ale měli být při procházkách v přírodě opatrní.

Zmije obecná je nejrozšířenější suchozemský had na světě. Zároveň je téměř jediným jedovatým hadem v České republice. Nedávno se mezi lidmi objevila informace, že by se mohla vyskytovat u Olešné.

Anketa: 1.) "Tam na té druhé straně, že prý tu byly zmije, že prý tam našli tři, že prý to bylo aj vyfocené." 2.) "Jenom jsem četl, že se to tu vyskytuje někde na nějaké louce od Palkovic nebo od Kozlovic, někde tam v tom směru a jinak o tom nevím vůbec nic." 3.) "Je to fajn, hadi patří do přírody."

Podle odborníka z ostravské zoo je to ale velmi překvapivé, protože zmije žijí převážně ve vyšších polohách.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Minimální dokumentovaná výška je 400 až 450 metrů nad mořem, tam ty zmije jsou a pak čím výše, tím těch zmijí je více. Olešná má teda nadmořskou výšku zhruba těch 320 metrů nad mořem, tak to opravdu nenasvědčuje výskytu zmijí."

Lidé si navíc zmiji často pletou právě s užovkou hladkou.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Je trochu vzdáleně podobná zmiji, dokonce při uchopení je ještě kousavější, než zmije, i když je to naprosto neškodné kousnutí."
Anketa: 1.) "Jsou tu užovky, ale zmije jsem neviděl." 2.) "Já jsem akorát, jak jsem byl támhle, tak tam jsem viděl užovku, jinak tu nic víc."

I tak by ale lidé měli být při procházkách v přírodě opatrní.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Jsou teraristé, kteří třeba některé hady rádi vypouštějí do přírody, což se může stát. Za to už nikdo ruku do ohně nedá a v takovém případě bych věřil, že pokud ta zmije se tam vyskytne, tak že to může být i takový nelegální výsadek ano, ale to by se muselo všechno prověřit."

A rozhodně se zmije mohou vyskytovat i kolem vody.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Ano, to je pravda, ona jako taková domněnka, že zmije má ráda suchá kamenitá místa není oprávněná. Zmije má ráda blízkost vody, ano."

Pokud se stane, že na ni narazíte, důležité je zachovat klid a odstup.

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Pokud teda vysloveně na toho hada nešlápne nebo nesnaží se ho vzít do ruky, což had považuje za ohrožení, tak člověku nic nehrozí."

Anketa: 1.) "Né, nic, nechám ho odejít." 2.) "Obejdu ho, možná si ho vyfotím maximálně." 3.) "Jak ho neohrozím, tak on též nezaútočí, kdybych ho ohrozil, tak zaútočí, ta zmija, to je jasné." 4.) "Asi bych zůstal v klidu, asi bych ji neprovokoval."

Otakar Závalský, ZOO Ostrava: "Pokud by teda zmije už někoho kousla při manipulaci, tak je naprosto perfektně prokázáno, že více než polovina těchto uštknutí je takzvaných suchých, to znamená, že zmije buď nepustí žádný jed a nebo jenom nepatrné množství."

Ohrožení mohou být ale alergici, děti nebo lidé s oslabenou imunitou. Za posledních několik desítek let u nás ale nikdo na zmijí uštknutí neumřel. Zatímco například na bodnutí hmyzem v Česku přijdou o život ročně až tři lidé.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s.F - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

Základní škola a mateřská škola Naděje, Frýdek-Místek, Škarabelova 562 - pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 23 510 Kč/měsíc

Detail