Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MHD Frýdek-Místek půjde nově platit i mobilní aplikací ODISapka

Na konci srpna začnou platit nové přepravní podmínky v MHD Frýdek-Místek. Pro cestující se nic dramatického nezmění, ale přibude pozitivní novinka. Zaplatit jízdné totiž půjde také mobilní aplikací ODISapka. MHD Frýdek-Místek navíc chystá do budoucna i další novinky.

Pokud máte trvalé bydliště ve Frýdku-Místku, jezdíte městskou hromadnou dopravou zdarma. Stejnou výhodu mají i obyvatelé obcí, kam MHD zajíždí. Kdo ale přijede do města jako návštěvník nebo každý, kdo nemá vyřízený kupon na přepravu zdarma musí za jízdné zaplatit.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Odbavování cestujících funguje na několika principech. Jednak hotovost, která se ale výrazně eliminuje, dále odbavení ODIS kartou, což je velká míra cestujících, protože vlastně na ODIS kartách jsou nahrané takzvané zdarma kupóny."

MHD Frýdek-Místek se postupně nastavuje na celokrajský systém jízdného. Na konci srpna tak dojde k nové úpravě jízdních podmínek. Pro běžné cestující se naštěstí nic nezmění, právě naopak.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "MHD, kterou provozuje soukromá společnost ČSAD, je od nového roku součástí integrovaného dopravního systému MS kraje, tedy systému ODIS. Kromě sjednocení způsobu odbavování, kdy jsme si museli pořídit Odisky a následně nového číslování linek, přichází na řadu sjednocení přepravních podmínek. Ty začnou platit od 30. srpna a zahrnují i novinku v placení jízdného. Nově to bude možné i prostřednictvím mobilní aplikace ODISapka. Takže cestující si budou moci zakoupit elektronickou jízdenku a předložit ji ke kontrole řidiči zobrazenou v mobilním telefonu."

Aplikace se neustále vyvíjí a platí podobně jako ODISka v celém Moravskoslezském kraji.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Cestující si může stáhnout do chytrých telefonů aplikaci, přes kterou si přes bankovní kartu zaplatí jízdenku po celém kraji. S tím, že aplikace potom řidičům ukáže, jestliže je jízdenka platná, jak dlouho je platná, pro kolik cestujících platí a podobně."

Společnost 3ČSAD navíc uvažuje i o dalším způsobu, jak zjednodušit cestování městskou hromadnou dopravou.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Počítáme s tím, že do budoucna, obecně zase v rámci celého kraje, bychom dovybavili vozidla čtečkou QR kódů. S tím, že potom ta aplikace by fungovala tak, že by cestující pouze přiložil telefon k zařízení a zařízení by rozpoznalo platnou nebo neplatnou jízdenku. Abychom eliminovali zase ten kontakt řidičů s cestujícími a aby to odbavení proběhlo co nejplynuleji."

Z dalších plánovaných akcí v rámci MHD Frýdek-Místek je na stole diskuze o rozšíření jízdního řádu linky číslo 14, která jezdí přes týden do Janovic.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vedení Janovic hodlá přidat víkendové spoje, což ale znamená vyjednat podmínky se všemi dotčenými obcemi, kterými daná linka projíždí. Navýšení spojů by totiž znamenalo pro všechny dotčené obce taky navýšení výdajů na provoz linky. Město je jednáním otevřené a schválilo záměr rozšířit obslužnost Janovic i na víkendy."

Pokud se obce mezi sebou domluví, autobus začne jezdit o víkendu zřejmě v prosinci s novým jízdním řádem. MHD Frýdek-Místek aktuálně obsluhuje 19 okolních obcí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyPedagogicko-psychologická poradna, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

TOZOS spol. s r.o. - pracoviště Dolní Tošanovice (areál výkrmny prasat a kuřat)
Dolní Tošanovice
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry