Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek má 55 057 obyvatel, během loňského roku jich mírně ubylo

Ve Frýdku-Místku během loňského roku opět mírně ubylo obyvatel. Je to dáno převážně tím, že lidé se stěhují do nově postavených domů v blízkém okolí. Přesto ale dál využívají většinu služeb ve Frýdku-Místku. Ze statistik také vyplývá, že ve městě žije více žen než mužů.

Přesně 55 057 obyvatel žije podle statistik k 1. 1. letošního roku ve Frýdku-Místku. Obyvatel opět ubylo, ale jen mírně, a to o 153, což je oproti předešlým letům rozhodně příznivé číslo.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Ten trend je nejenom v Moravskoslezském kraji, ale obecně z těch velkých sídelních měst se občané vystěhovávají do jeho blízkého okolí. To znamená ty nejbližší obce mají pravidelný přírůstek nových občanů, když se podíváte po okolí, vidíte, že vzniklo spousta nových rodinných domů."
Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "V minulých letech byl úbytek obyvatel vyšší, okolo čtyř stovek ročně. Okolní větší města na tom byla podobně nebo ještě hůře. Lidé vyhledávali zejména klidnější místa a prostředí pro bydlení. Nacházeli je v sousedních a okolních obcích, které nabízely stavební parcely pro rodinnou či řadovou a bytovou zástavbu. Spolu s domy tam rostly také počty obyvatel."

Vypadá to ale, že odliv lidí z měst a jejich přesun do okolních obcí klesá. Městům už neubývá tolik obyvatel a obcím jich naopak skokově nepřibývá.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Například v sousedním Sviadnově v předchozím roce přibylo „jen“ přes 30 obyvatel, což je oproti minulým letům až trojnásobný pokles. Baška, Frýdlant nad Ostravicí nebo Palkovice mají přírůstek jen o jednotky obyvatel, zatímco v minulosti to bylo několik desítek obyvatel. Pozitivním údajem je také to, že rozdíl mezi počtem zemřelých a nově narozených je ve Frýdku-Místku již několik let minimální, zatímco například v Karviné nebo Havířově již několik let výrazněji převažují počty zemřelých nad nově narozenými."

Nejvíce obyvatel ubylo loni ve Frýdku, a to 338. Naopak Místek zaznamenal nárůst 111 lidí. Odliv obyvatel z města má ale také určité dopady na jeho finance.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Je třeba si uvědomit, že my jako město Frýdek-Místek přicházíme o příjmy z daní, to znamená náš rozpočet tímto odsunem klesá, ale na druhou stranu ti občané, kteří bydlí v těch okolních obcích využívají veškerou infrastrukturu našeho města, ať už se jedná o školský systém, sociální služby a další, takže defacto my jim platíme jejich život, ale přicházíme o jejich příjmy."

Nejlidnatější částí zůstává Frýdek, následuje Místek a podle statistiky žije ve městě stále více žen než mužů. Žen je přesně 28 200 a mužů 26 857. Z celkového počtu je pak 7 334 dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy