Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku uctili 103. výročí vzniku samostatného Československa

Frýdek-Místek |

28. říjen je svátkem Dne vzniku samostatného Československa. Letos si připomínáme už 103. výročí. Významnou památku uctili také představitelé Frýdku-Místku. Ti se sešli už o den dříve u památníku Tomáše Garrigua Masaryka.

Památník prvního Československého prezidenta osvoboditele před Základní školou Petra Bezruče ve Frýdku-Místku bývá tradičním místem pro setkávání občanů při připomínkách historických událostí. Vedení města se zde sešlo, aby uctilo vznik samostatného státu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes jsme se sešli u památníku Tomáše Gariggua Masaryka u příležitosti 28. října. Tento den je významný nejenom na cestě k samostatnému Československému státu, ale poté i k české státnosti. Vnímám to tak, že cesta, kterou nastoupil Tomáš Gariggue Masaryk, když chtěl získat samostatnost pro slovanské národy, tak udělal ten první krok k tomu, aby i samostatná Česká republika mohla vzniknout na mapě Evropy a měla plnohodnotné místo. A myslím, že jsou okamžiky, data, významné dny, které bychom si měli stále připomínat a v tom nejlepším slova smyslu na ně navazovat."
Igoor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Priráti/: "28. říjen je významný den, přestože už Česká republika přes 30 let je samostatným státem, nejsme Československo a já bych chtěl navázat na projev pana primátora a připomenou také jeden z citátů Gariggua Masasyka. Neřeknu to asi úplně přesně, ale chtěl bych říct, že pokud má demokracie nedostatky, je třeba překonávat ty nedostatky, ne překonávat demokracii."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně vnímám Tomáše Garrigua Masaryka jako politika, který ve své době udělal maximum proto, aby Československý a poté Český a Slovenský národ získal svoji samostatnost a vydobyl si uznání na mezinárodním poli."

Málokdo ví, že pomník Tomáše Garrigua Masaryka byl vybudován ve dvacátých letech z veřejných prostředků a také z peněz, které se vybraly mezi občany.

Jaromír Polášek, Muzem Beskyd: "Zároveň je to nejčastěji stěhovaná plastika a památník na území našeho města. Kupodivu vydržela až do pokročilého roku 1939. I okupanti si hned v březnu, dubnu netroufli ten pomník odstranit, nakonec ale zmizel. Ještě tady všechny ty domy byly vystřílené a už v květnu 1945, krátce po osvobození, z půdy tady té školy za námi vytáhli plastiku a celý památník obnovili. Komunisté si taky na to netroufali, takže až někdy v roce 1955, když už to měli pevně v rukou, odstranili. Znovu se tady ta plastika vrátila v tom revolučním roce 1968 a pak až v polovině 70. let byl Masaryk takzvaně na věčné časy odstraněn, skončil na půdě v muzeu a hned po revoluci ten památník byl obnoven. Takže věřím, že už nikdy se nebude tato plastika, tento památník rušit a stěhovat."

Tomáš Gariggue Masaryk osobně navštívil město 5. července 1930. Tehdy byla města Frýdek a Místek a ještě samostatná. Od 7. března 1935 je pak Masaryk čestným občanem Frýdku-Místku.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ostravě byly nainstalovány další kameny zmizelých Stolpersteine

21. září 2023 18:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou v Ostravě další kameny zmizelých tzv. Stolpersteine. Dvaadvacet jich bylo instalováno ve středu. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst.

Před 80 lety nacisté popravili 5 odbojářů v Lískovci u Frýdku-Místku

7. září 2023 10:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Lískovci si připomněli 80 let od smutné události, kterou byla poprava pěti odbojářů u vlakové trati. Gestapo se tehdy mstilo za atentát na německý vlak převážející munici. Pietního aktu se zúčastnili i rodinní příslušníci popravených.

Obyvatelé Horní Suché i připomněli 78. výročí osvobození obce

5. května 2023 11:05 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Obyvatelé Horní Suché si připomněli 78. výročí osvobození obce a uctili památku obětí druhé světové války. Pietní akt se tradičně odehrál v Parku hrdinů.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Ve Frýdku-Místku uctili 103. výročí vzniku samostatného Československa
Vydáno 28. října 2021 11:57, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
28. říjen je svátkem Dne vzniku samostatného Československa. Letos si připomínáme už 103. výročí. Významnou památku uctili také představitelé Frýdku-Místku. Ti se sešli už o den dříve u památníku Tomáše Garrigua Masaryka.

Památník prvního Československého prezidenta osvoboditele před Základní školou Petra Bezruče ve Frýdku-Místku bývá tradičním místem pro setkávání občanů při připomínkách historických událostí. Vedení města se zde sešlo, aby uctilo vznik samostatného státu.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes jsme se sešli u památníku Tomáše Gariggua Masaryka u příležitosti 28. října. Tento den je významný nejenom na cestě k samostatnému Československému státu, ale poté i k české státnosti. Vnímám to tak, že cesta, kterou nastoupil Tomáš Gariggue Masaryk, když chtěl získat samostatnost pro slovanské národy, tak udělal ten první krok k tomu, aby i samostatná Česká republika mohla vzniknout na mapě Evropy a měla plnohodnotné místo. A myslím, že jsou okamžiky, data, významné dny, které bychom si měli stále připomínat a v tom nejlepším slova smyslu na ně navazovat."
Igoor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Priráti/: "28. říjen je významný den, přestože už Česká republika přes 30 let je samostatným státem, nejsme Československo a já bych chtěl navázat na projev pana primátora a připomenou také jeden z citátů Gariggua Masasyka. Neřeknu to asi úplně přesně, ale chtěl bych říct, že pokud má demokracie nedostatky, je třeba překonávat ty nedostatky, ne překonávat demokracii."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně vnímám Tomáše Garrigua Masaryka jako politika, který ve své době udělal maximum proto, aby Československý a poté Český a Slovenský národ získal svoji samostatnost a vydobyl si uznání na mezinárodním poli."

Málokdo ví, že pomník Tomáše Garrigua Masaryka byl vybudován ve dvacátých letech z veřejných prostředků a také z peněz, které se vybraly mezi občany.

Jaromír Polášek, Muzem Beskyd: "Zároveň je to nejčastěji stěhovaná plastika a památník na území našeho města. Kupodivu vydržela až do pokročilého roku 1939. I okupanti si hned v březnu, dubnu netroufli ten pomník odstranit, nakonec ale zmizel. Ještě tady všechny ty domy byly vystřílené a už v květnu 1945, krátce po osvobození, z půdy tady té školy za námi vytáhli plastiku a celý památník obnovili. Komunisté si taky na to netroufali, takže až někdy v roce 1955, když už to měli pevně v rukou, odstranili. Znovu se tady ta plastika vrátila v tom revolučním roce 1968 a pak až v polovině 70. let byl Masaryk takzvaně na věčné časy odstraněn, skončil na půdě v muzeu a hned po revoluci ten památník byl obnoven. Takže věřím, že už nikdy se nebude tato plastika, tento památník rušit a stěhovat."

Tomáš Gariggue Masaryk osobně navštívil město 5. července 1930. Tehdy byla města Frýdek a Místek a ještě samostatná. Od 7. března 1935 je pak Masaryk čestným občanem Frýdku-Místku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000028178/ve-frydku-mistku-uctili-103-vyroci-vzniku-samostatneho-ceskoslovenska