Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kameny zmizelých se objeví postupně i v ulicích Frýdku-Místku

V ulicích Frýdku-Místku se postupně objeví kameny zmizelých. Jde o dlažební kostky s mosaznou destičkou, které obsahují jména a základní údaje o lidech, kteří žili ve městě a stali se obětí nacistického režimu druhé světové války. První instalace bude probíhat v úterý na náměstí ve Frýdku a následně v Místku.

Julius Huppert, Anna Hupertová, Karel Pavlík, Antonín Vaculík, Heinrich Wolf. Těchto pět osobností v minulosti kráčívalo ulicemi Frýdku-Místku. Nyní si budou moci i současní obyvatelé města připomínat jejich osudy.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Do chodníku obou hlavních náměstí i některých ulic Frýdku-Místku nechá radnice vsadit kostky s mosaznou destičkou. Budou obsahovat údaje o obyvatelích, kteří na daných místech ve městě žili nebo pracovali."

Všechny bohužel spojuje velmi smutný osud. Stali se oběťmi nacistického režimu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Myslím si, že je důležité o tyto kameny, které jsou připomínkami hrůzných činů, občas zavadit pohledem. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním, faktem, že se na ně a jejich krutý osud nezapomnělo. Mohou tak být mementem pro další generace."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Kameny zmizelých (Stolpersteine) je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky (nyní věnované obětem nacistického režimu obecně) instalovat po celé Evropě. Slavnostní veřejné odhalení kamenů za účasti zástupců vedení města Frýdku-Místku se uskuteční 20. září, a to ve 12 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí a od 13 hodin na náměstí Svobody v Místku."

Další dva kameny, na připomínku Zigmunda Demnera a Herminy Demnerové, nechají umístit ve Frýdku-Místku příbuzní obětí prostřednictvím Židovské obce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy