Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sociální pracovníci se školí ve Frýdku-Místku na práci s LGBT+ komunitou

Centrum nové naděje se začalo ve Frýdku-Místku věnovat problematice LGBT+. Uspořádalo k tomu dobrovolné školení sociálních pracovníků, aby případně věděli, jak s takovými lidmi pracovat. Do kurzů se přihlásily na čtyři desítky zájemců.

Do Frýdku-Místku přijeli předávat zkušenosti odborníci na práci se zranitelnou skupinou genderově vztahově sexuálně rozmanitých lidí.

Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Jo to akreditovaný osmihodinový kurz a součástí je teorie i cvičení, kde máme připraveno cvičení zaměřeno třeba na hraní rolí, kde se člověk vžije do situace těch lidí. Máme cvičení, které je zaměřené třeba na zkušenost s coming outem, pokud to člověk nezažil, tak aby si získal nějakou osobnější zkušenost a pak z ní mohl vycházet ve své praxi v sociální práci."

Akci uspořádalo Centrum nové naděje, které tím chce odborné i laické veřejnosti umožnit načerpat informace k tématu LGBT+.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Na školení, které pořádáme 9. listopadu a 23. listopadu se celkově přihlásilo 40 účastníků a účastnic. Povětšinou ze sociálních služeb, ale také ze školství, z domova s pečovatelskou službou, ale i s nízkoprahových zařízení pro děti."

V sociálních službách se dostává tato problematika teprve do povědomí. Velký zájem je podle přednášejících nyní hlavně ve školství.

Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Váže se k tomu mnoho různých mýtů a stereotypů a podobně. My tady přijdeme to reflektovat a konfrontovat. A jeden z těch nejčastějších, které se ke mně dostávají, že to je nějaká móda v dnešní době. Tak jako musím říct, že rozhodně ne, že to je něco, co by si člověk nevybral. Člověk se nějakým způsobem narodí, ať už je to sexuální orientace nebo genderové identity. To je prostě jedna z charakteristik člověka, ke které dospěje nebo zjistí, jak na tom je, v rámci toho vnitřního coming outu."
Jolana Novotná, koordinátorka PROUD programu LGBT+ stárnutí: "Chtěla bych s lidmi ze sociálních služeb mluvit o jedné skupině, která bývá opomíjena trošku v rámci komunity nebo komunit LGBT+ lidí, a to jsou senioři a seniorky. Což bývá skupina, o které se příliš v domovech pro seniory nebo v klubech nebo zařízeních jako je tady to, neuvažuje. Že by mohli být i klienti a klientky a o tom bych chtěla mluvit. A pak mě hrozně zajímá ten terén, jak lidé o tom uvažují."
Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Centrum nové naděje se od září rozšířilo o tuto cílovou skupinu LGBT osob a využíváme k přenosu informací hlavně naši webovou stránku, kde za pomoci duhové vlaječky každý může najít relevantní informace k dané tematice."

Centrum nové naděje se stalo jedním ze šesti vybraných poraden v Česku, které s těmito lidmi pracuje. Jde o projekt Ministerstva práce a sociálních věcí Férové a inkluzivní sociální služby pro LGBT.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy