Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku budou dělat radost darované vánoční stromy i stromečky zdobené dětmi

Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu. Na obou náměstích ve Frýdku-Místku už stojí také dva darované stromy. Jeden přijel z Hukvald a druhý z Řepišť. Další malé vánoční stromečky pak nazdobily děti ze základních a mateřských škol přímo před magistrátem.

Statný 14 metrů vysoký smrk rostl 46 let u chaty na Hukvaldech. Frýdku-Místku ho věnoval pan Jan Jach z Markvartovic, strom zasadil jeho strýc, který bohužel loni zemřel na covid.

Jan Jach, dárce vánočního stromu: "Byl hospitalizován na konci roku 2020 na banální úraz. V nemocnici dostal covid a ochrnul, stal se imobilním a jeho přáním bylo, že ten strom je možné darovat. A že udělá aspoň tu radost, když už ten příběh je takový smutný. Takže aspoň udělá radost v této ponuré době takové divné, rozsvítí alespoň úsměv na tváři, hlavně dětem a lidem, kteří se přijdou podívat."

Naložení stromu, jeho upevnění a přeprava z Hukvald na místecké náměstí zabrala hodinu a půl. Na náměstí byl strom upevněn ve dva metry hlubokém otvoru. Stromek na Zámecké náměstí pak přijel z Řepišť.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Po instalaci prakticky bude zapotřebí 2 až 3 dny, aby stromky byly nazdobeny. Na místeckém náměstí se budou podílet zhruba 4 lidé ty 3 dny, dvě montážní plošiny. Budou instalovat zhruba 1 500 metrů světelného řetězu s nějakými 15 000 LED žárovičkami. Plus budou ještě doplněny nějaké další světelné prvky, které jsou proměnlivé a barevné. Tak, aby to tvořilo jakýsi celek."

Vánoční výzdoba letos zůstane stejná, jako v předešlých letech. Novinkou jsou ale malé vánoční stromečky před magistrátem, které nazdobily děti z mateřských a základních škol. Ozdoby si také samy vyrobily.

Adriana Krellová, pedagog MŠ Pohádka: "Řetězec, který byl vyrobený z těstovin, nabarvený barvou, namotaný na provázku. Další výzboba tam byla z korálků, jsou to dřevěné korálky, bílé barvy a hnědé, na konci je rolnička, které děti navlékaly na drátek, to jsme potom navěsili."
Vratislav Matěj, ředitel ZŠ a MŠ Naděje: "Konkrétně jsou to výtvory rukodělné, zalaminátované, aby to vydrželo to počasí, které to má mít."

Na náměstí Svobody pak proběhne v neděli 27. listopadu v 16:45 slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zahájení adventního programu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bude spousta atrakcí pro děti. Zvířátka, pošta, všechno, na co jsou lidé zvyklí. A věřím, že i ten program, který připravovala Kultura F-M, bude odpovídat tradicím a bude krásně prokreslovat tu vánoční atmosféru ztišení, hledání a očekávání příchodu."

Adventní kulturní program je pak naplánován téměř na každý den až do konce roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy