Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Startovací byt Charity Frýdek-Místek pomůže najít některým lidem cestu zpět do života

Prodělali duševní onemocnění a potřebují se vrátit zpátky do života. Pomůže jim byt Charity Frýdek-Místek, která ho dostala darem. Díky sbírce se opravil a vybavil. A nyní ho už užívá první klient Beskydského centra duševního zdraví.

Pan Ladislav je úplně prvním klientem startovacího bytu ve Frýdku-Místku. Ten provozuje charita ve spolupráci s Beskydským centrem duševního zdraví.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Příjemná ulice, blízko autobus. Důležité pro mě je dojet do Frýdku, do Beskydského centra duševního zdraví, které bych taky fakt pochválil, protože přístup sester a psychologů, doktorů, je super."
Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Prostřednictvím týmu, kde spolupracují odborníci různých profesí, ať to jsou psychiatři, psychologové, zdravotní sestry a sociální pracovníci, podporují lidi se zkušeností s duševním onemocněním na jejich cestě k zotavení. Zotavení, to je takový vznešený pojem. Kdybych to měla přeložit, tak jednoduše podporujeme naše klienty v tom, aby žili smysluplný život."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt, který jsme, tak je součástí dědictví, které jsme v minulosti dostali po klientovi, o kterého se Charita Frýdek-Místek hodně dlouho starala. My jsme přemýšleli, co s ním a pak nás napadlo ho využít jako startovací byt v souvislosti s tím, co dělá Beskydské centrum duševního zdraví, protože víme, že u těch lidí, kteří se po nějaké dlouhodobější hospitalizaci vrací, tak může nastat situace, kdy ještě nejsou úplně připraveni, aby žili samostatně. Stejně jako může nastat situace, kdy se nemají kam přesně vrátit."

Charita byt zrekonstruovala a využila na to i peníze z loňské Tříkrálové sbírky.

Ladislav, klient Beskydského centra duševního zdraví: "Byt mi vyhovuje, mám to na půl roku, až rok. Již teď to skoro splnilo svůj účel. Že se vyznám ve městě, dovedu si zařídit, co potřebuji."
Jana Jourová, sociální pracovník Beskydského centra duševního zdraví: "Už svoji klíčovou pracovnici, paní Dominiku, už ji znal, měl s ní dobrý vztah a zpočátku byla ta spolupráce velmi intenzivní, že se viděli i několikrát týdně. Aktuálně už zvládá ten samostatný život, takže ta podpora se postupně snižuje."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Ten byt je koncipovaný jako startovací, to znamená, že klient je tady po omezenou dobu, spolupracuje s centrem, ať už formou ambulantní nebo terénní. A předpokládáme, že po nějaké dobře, až zase nabyde nějaké sebevědomí, tak se posune kousek dál a my ten prostor využijeme pro nějakého dalšího klienta."

Charita Frýdek-Místek by chtěla v souvislosti s rozvojem Beskydského centra duševního zdraví hledat další možnosti startovacích bytů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy