Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Návrh rozpočtu na rok 2023 ve Frýdku-Místku počítá s vyššími výdaji

Rada města Frýdek-Místek připravila návrh rozpočtu na rok 2024. Bohužel se kvůli velkému nárůstu nákladů na energie počítá s výrazně vyššími výdaji, než by měly být příjmy. A to o zhruba 365 milionů korun. Návrh teď musí prostudovat zastupitelé, kteří ho budou v prosinci schvalovat.

Frýdek-Místek se připravuje na schvalování rozpočtu na příští rok. Jeho návrh je poměrně konzervativní, protože se spolehlivě zatím nedá odhadnout, jaké budou příjmy.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Příjmy jsou postaveny ve výši 1,5 miliardy, výdaje 1,8 miliardy, kde jsme vycházeli z potřeb všech odborů, zbytek je v okruhu financování. Zapojíme úvěr, který má výhodné úroky a z toho pokryjeme naše investiční potřeby."

Město se bojí, že nárůst cen energií neustojí drobní podnikatelé a firmy a mohlo by tak dojít ke snížení příjmů z daní.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To prostředí je velmi nestabilní. V podstatě jsme ještě v takovém prostředí nikdy nepracovali. Na energie musíme vynaložit zhruba o 100 milionů korun více než v minulých letech. Což je jedna z takových nepříjemných věcí. Musíme udělat opatření takové, abychom ušetřili v provoze. Budeme dělat opatření takové, že se budou v budoucnu slučovat některé odbory. Tak, jak jsme to už udělali v minulém volebním období. A budeme šetřit provozní náklady, energie a všechno, co se dá."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je lépe být připraven na horší situaci a poté být příjemně překvapen. A já jsem rád, že v tom rozpočtu se nám podařilo dodržet dvě pravidla. Na jedné straně jsme opatrní ve velkých investicích, jsme obezřetní v tom, jak utrácíme peníze. Ale zároveň se nám podařilo zachovat podporu všem sociálním programům, sportu, kultuře, tomu spolkovému životu. Protože si myslím, že je velmi důležité, aby zůstala zachována ta činnost organizací, spolků, kroužků, a tak dále, které vznikaly třeba desítky let. A tady je příjemné, že jak v oblasti sociální, kulturní, došlo k navýšení těch podpor."

Prioritou byla podpora úhrad rostoucích nákladů právě na energie, tak aby všechny důležité organizace přečkaly rok 2023.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Snažíme se dodělat a dokončit všechny rozdělané a rozestavěné investiční akce. A připravujeme další investiční akce a opravy majetku a další věci. Rovněž doprava zůstává tak, jak byla dotovaná pro všechny a další programy."

S návrhem rozpočtu se teď musí seznámit všichni zastupitelé. Zda ho v této podobě schválí se rozhodne na jednání ve středu 14. prosince.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy