Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž Mladý záchranář prověřila znalosti první pomoci u žáků základních škol ve Frýdku-Místku

Jsou ještě na základních školách, ale už by dokázali podat první pomoc. Žáci čtvrtých a osmých tříd se zapojili do soutěže Mladý záchranář, kde si ověřili znalosti získané na kurzech první pomoci v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Tématy bylo ošetřování různých zranění a stavů i resuscitace.

Sportovní halu 6. základní školy ve Frýdku-Místku zaplnily týmy žáků ze základních škol, aby v rámci soutěže Mladý záchranář poměřily své znalosti z kurzů první pomoci.

Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Máme přihlášených 21 týmů ze čtvrtých tříd, 23 týmů z osmých tříd. Zúčastňují se všechny základní školy z Frýdku-Místku, které navštěvovaly naše kurzy KPR v Nemocnici ve Frýdku-Místku."
Anketa: 1.) "Mým úkolem je udělat resuscitaci. Aby mohl dýchat pán." – A jakým způsobem se to dělá? – "Jednu ruku ráme takhle, druhou ruku takhle a snažíme se o co největší úder. A pak zase znovu. A budeme si zpívat rolničky." 2.) "Dneska v té soutěži je pro mě velká pocta být. A jako všichni chceme vyhrát. Jsem z 1. základní školy, jmenuju se Tomáš Formánek a jsem ze 4.C." 3.) "Já jsem ze 7. základní školy a asi bude mým úkolem resuscitování. A docela se na to těším, hodně jsme se připravovali." – Jaké byly ty kurzy? Co jste se naučili? – "Různě, oživovali jsme, řešili jsme uštknutí nebo infarkt myokardu."

Soutěž pořádá nemocnice ve spolupráci s městem od roku 2018. Dva ročníky se kvůli covidu neuskutečnily.

Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Smyslem je naučit ty děti pomáhat. Nebýt nevšímavý. Viděli jste tady dneska i praktickou ukázku, že to, že si všimnu, že někomu se udělá špatně, že někdo zbledne, někdo upadne, že ho neobejdu, že se alespoň zeptám, zjistím, jak mu je. Tak to si myslím, že je jeden z hlavních cílů, ty děti naučit všímat si lidí, všímat si toho, co se děje kolem mě. A samozřejmě tím, že ze školních osnov byla první pomoc vypuštěna, tak se snažíme alespoň trošičku dělat osvětu."
Veronika Šigutová, koordinátor kurzů první pomoci a resuscitace: "Soutěž je rozdělena na tři části. V té první části děti píšou písemný test, kde prokáží své teoretické znalosti, druhou částí je, že si vylosují ty akutní stavy, kde ošetřují jednotlivá zranění, které si vyzkoušely v našich kurzech. Ta třetí část se skládá z té resuscitace, kde děti musí projevit znalosti první pomoci u lidí, kteří nedýchají, jsou v bezvědomí a potřebují tu kardiopulmonální resuscitaci."

Impulsem ke vzniku soutěže byl případ, kdy žákyně základní školy poskytovala první pomoc u akutní události.

Jarmila Dostálová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Nemusí se to stát v obchodním domě, nemusí se to stát na ulici. Může se to stát tatínkovi, babičce, tetě, komukoliv."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Jsem ráda, že žáci základních škol mají zájem o kurz první pomoci. Jelikož v životě každého z nás může nastat situace, kdy budou potřebovat někomu ze svého okolí poskytnout první pomoc. A díky znalostem z kurzu první pomoci budou vědět, jak se zachovat."

První místa v soutěži nakonec získal tým čtvrťáků ze základní školy v Lískovci a osmáci z druhé základní školy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy