Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Knížecího domu v Jablunkově se stalo Muzeum trojmezí

Jablunkov |

Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun.

Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska."

Kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně. Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Nejvýchodnější oblast České republiky je výjimečná svou rozmanitostí. Rozhodně je na místě chránit historii a tradice tohoto místa. Návštěvníci muzea se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu totiž došlo k mimořádnému nálezu raně novověké kuchyně se základy pece a udírny, které půjde pozorovat přes ochranné sklo. Moravskoslezský kraj zejména v posledních letech investuje významné finanční prostředky na opravy památek a rovněž i na záchranu a zpřístupnění nových pamětihodností, ke kterým patří i Muzeum trojmezí."

Během prací se v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska budou v novém muzeu k vidění i tyto předměty. Tradiční trojrozměrné exponáty pak doplňují audiovizuální a interaktivní prvky, které zatraktivňují celou expozici.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro 40 milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů, 2,3 milionu korun přispěl stát, zbytek šel z krajského rozpočtu, jednalo se o 13,2 milionu korun. Rekonstrukce začala v září roku 2020, od letošního března probíhala instalace expozice. Muzeum má také výstavní síň, ve které se budou konat proměnné výstavy, přednáškovou místnost a zázemí pro návštěvníky. Objekt je bezbariérový, handicapovaným návštěvníkům nebo maminkám s kočárky slouží nově vybudovaný výtah. Zhotovitelem stavby byla společnost Bystroň Group, za realizací expozice stojí společnost M Plus."

Většinu nákladů na vybudování Muzea trojmezí uhradil Moravskoslezský kraj z evropských peněz, které získal v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Prostředky z EU nám významně pomáhají v mnoha oblastech, od zdravotnictví a sociální oblasti přes opravy cest až po péči o naše památky. Tentokrát se podařilo zachránit několik stovek let starý dům a vytvořit v Jablunkově nové lákadlo pro turisty. Doufám, že se Muzeum trojmezí dostane do hledáčku výletníků a posílí tak cestovní ruch v této části regionu."

Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska, veřejnosti bude přístupné od 22. července denně kromě pondělků.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: "Jsem rád, že lidem nabídneme další pohled na zdejší krajinu a její poutavou historii. Nové muzeum má kromě zajímavé expozice také svou zvláštní atmosféru, přece jen se nachází v budově z období renesance. Proto bylo nutné, aby na rekonstrukci pečlivě dohlíželi památkáři i archeologové. I tak zde došlo sice k citlivým, ale značným změnám, například byl objekt zbaven několika novodobých přístaveb a jiných nevhodných konstrukcí. Dnes se veřejnosti představuje v celé své kráse."

Slavnostní otevření Muzea Trojmezí se koná v pátek 22. července ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s vystoupením vojáků v dobových uniformách císařského vojska, přivítáním kněžnou Alžbětou Lukrécií, střelbou z děla či mušket, ukázkou dobových řemesel nebo ražbou těšínských mincí.

Muzeum trojmezí, jablunkovská pobočka Muzea Těšínska, se nachází na nároží Mariánského náměstí v centru města. Budova, tradičně označovaná jako Knížecí dům, náležela od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina († 1594) a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653). Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.

Nahlásit chybu


K tématu

Muzeum trojmezí v Jablunkově oslavilo své první výročí s vojáky ze šancí a kněžnou Lukrécií

22. července 2023 10:49 | Jablunkov | Libor Běčák

V centru Jablunkova si lidé mohli v pátek odpoledne připomenout, jak se ve starobylém městě žilo za doby 30leté války. Akci pořádalo Muzeum Těšínska, které tím oslavilo 1. výročí otevření Muzea trojmezí, tedy území tří zemí.

Na jarmarku v Muzeu Těšínska si lidé připomněli dobové vánoční tradice

10. prosince 2023 13:40 | Český Těšín | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v centru Českého Těšína se konal tradiční vánoční jarmark. Lidé se vedle prohlídky jednotlivých expozic mohli zapojit do vánočního programu.

V Muzeu Těšínska můžete vidět eleganci ohýbaného dřeva

12. května 2023 10:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně je k vidění výstava nábytku z ohýbaného dřeva. Jeho výroba s městem přímo souvisí.


Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

22. dubna 2024 11:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

22. dubna 2024 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Z Knížecího domu v Jablunkově se stalo Muzeum trojmezí
Vydáno 18. července 2022 14:05, Jablunkov, Jiří Cileček
Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun.

zdroj foto: TV Polar

Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska."

Kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně. Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: "Nejvýchodnější oblast České republiky je výjimečná svou rozmanitostí. Rozhodně je na místě chránit historii a tradice tohoto místa. Návštěvníci muzea se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu totiž došlo k mimořádnému nálezu raně novověké kuchyně se základy pece a udírny, které půjde pozorovat přes ochranné sklo. Moravskoslezský kraj zejména v posledních letech investuje významné finanční prostředky na opravy památek a rovněž i na záchranu a zpřístupnění nových pamětihodností, ke kterým patří i Muzeum trojmezí."

Během prací se v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska budou v novém muzeu k vidění i tyto předměty. Tradiční trojrozměrné exponáty pak doplňují audiovizuální a interaktivní prvky, které zatraktivňují celou expozici.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro 40 milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů, 2,3 milionu korun přispěl stát, zbytek šel z krajského rozpočtu, jednalo se o 13,2 milionu korun. Rekonstrukce začala v září roku 2020, od letošního března probíhala instalace expozice. Muzeum má také výstavní síň, ve které se budou konat proměnné výstavy, přednáškovou místnost a zázemí pro návštěvníky. Objekt je bezbariérový, handicapovaným návštěvníkům nebo maminkám s kočárky slouží nově vybudovaný výtah. Zhotovitelem stavby byla společnost Bystroň Group, za realizací expozice stojí společnost M Plus."

Většinu nákladů na vybudování Muzea trojmezí uhradil Moravskoslezský kraj z evropských peněz, které získal v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj a cestovní ruch: "Prostředky z EU nám významně pomáhají v mnoha oblastech, od zdravotnictví a sociální oblasti přes opravy cest až po péči o naše památky. Tentokrát se podařilo zachránit několik stovek let starý dům a vytvořit v Jablunkově nové lákadlo pro turisty. Doufám, že se Muzeum trojmezí dostane do hledáčku výletníků a posílí tak cestovní ruch v této části regionu."

Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska, veřejnosti bude přístupné od 22. července denně kromě pondělků.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: "Jsem rád, že lidem nabídneme další pohled na zdejší krajinu a její poutavou historii. Nové muzeum má kromě zajímavé expozice také svou zvláštní atmosféru, přece jen se nachází v budově z období renesance. Proto bylo nutné, aby na rekonstrukci pečlivě dohlíželi památkáři i archeologové. I tak zde došlo sice k citlivým, ale značným změnám, například byl objekt zbaven několika novodobých přístaveb a jiných nevhodných konstrukcí. Dnes se veřejnosti představuje v celé své kráse."

Slavnostní otevření Muzea Trojmezí se koná v pátek 22. července ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s vystoupením vojáků v dobových uniformách císařského vojska, přivítáním kněžnou Alžbětou Lukrécií, střelbou z děla či mušket, ukázkou dobových řemesel nebo ražbou těšínských mincí.

Muzeum trojmezí, jablunkovská pobočka Muzea Těšínska, se nachází na nároží Mariánského náměstí v centru města. Budova, tradičně označovaná jako Knížecí dům, náležela od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina († 1594) a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653). Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000032456/z-knizeciho-domu-v-jablunkove-se-stalo-muzeum-trojmezi