Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příběh vajíčka nebo ekologický horor. Mladí filmaři se zdokonalovali na workshopu

Český Těšín |

Studentský filmový festival s ekologickou tématikou ENVOFILM ma v Českém Těšíně pětiletou tradici. Pro zvýšení úrovně soutěžních snímků pomáhají mladým filmařům druhým rokem profesionálové.

V Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se konal 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. Žáci a studenti základních a středních škol se pod vedením zkušených lektorů zdokonalovali v technice filmování a finální úpravě snímků. 

ENVOFILM je o ekologii a životním prostředí. Stejná témata měli během jednoho týdne zpracovat i mladí filmaři v rámci workshopu. 

“Ústav digitálního vzdělávání společně se s Albrechtovou střední školou v Českém Těšíně zrealizoval 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. I tento workshop je intenzivně podporován Moravskoslezským krajem a workshop získal i záštitu paní náměstkyně hejtmana Jarmily Uvírové. Tohoto workshopu se účastní 25 žáků a studentů, to znamená žáci základních a studenti středních škol. Workshop je realizován pod patronací dvou odborníků z praxe, kterými jsou António Pedro Nobre, což je portugalský režisér a scenárista a Luděk Ondruška, který je střihačem a kameramanem. Takže děti jsou v péči nejlepších odborníků a mohou prezentovat své filmy, konzultovat je s těmito odborníky, získávají cenné rady a zároveň mají možnost použít techniku, která je profesionální. Zároveň, protože děti ani škody nedisponují touto profesionální technikou, tak tito odborníci jim poskytují i cenné rady, jak nakládat s mobily a dalšími věcmi, které jsou důležité. Účastníci tohoto workshopu mohou své natočené filmy poslat do soutěžní mezinárodní přehlídky ENVOFILM, kterou realizuje Albrechtova střední škola v Českém Těšíně, a to už pět let,” řekla ředitelka Ústavu digitálního vzdělávání Jana Harmanová. 

Nejmladším účastníkem byl Pavel Borovička z Ostravy. Ten ve svém snímku natáčeném mobilním telefonem poukázal na množství výrobků z plastických hmot. 

“Chodím na Základní školu Josefa Valčíka v Ostravě. Tento film byl něco jako ukázka na jedno moje video, co mám na YouTube, kde mám svůj videokanál. Na ENVOFIL jsem šel, protože jsem chtěl být scénárista, ale teď chci víc spíš naprogramovat jednu hru, kterou si vymýšlím,” uvedl žák ostravské ZŠ J. Valčíka Pavel Borovička. 

Žákyně Základní školy v Hnojníku se ve svém krátkém dokumentu zabývaly podmínkami chovu drůbeže. 

“My jsme ze Základní školy Hnojník a vlastně točily jsme příběh vajec a chtěly jsme to navázat tak, aby to mělo nějakou pointu, protože hodně lidí už kupuje vajíčka v obchodech. Měly jsme to za domácí úkol tady na tom workshopu a nás to tak napadlo, protože to mělo být něco z ekologie, že je mnohem lepší mít domácí slepice. Protože slepice, které se chovají ve velkochovech, mají špatné životní podmínky a prostě není to dobré vůbec, ale ty domácí slepice mohou běhat po zahradě a je to pro ně mnohem lepší. Tak nás to napadlo, že bychom to mohly ukázat z toho pohledu domácí vajíčka a z pohledu vajíčka z obchodu,” vysvětlovaly žačky ZŠ v Hnojníku Markéta Černá a Tereza Macurová. 

Podle lektorů potřebují mladí filmaři pomoc především po technické stránce.

“Na minulé lekci se studenti učili základy práce s kamerou, se střihem, učili jsme je práci se světlem, kompozice, detaily, ohniskovou vzdálenost objektivu a dneska po týdnu měli přinést vypracované úkoly na téma ekologie. Nemusely být celé, stačilo pár záběrů, které měli zpracovat podle našich instrukcí. My jsme jim vytýkali nejčastěji takové ty technické věci, které se člověk učí dlouho, které nejsou na to, aby se to za jeden týden naučil. Takže jsme byli shovívaví k těm jejich nějakým horším výsledkům. Ale celkově si myslím, že se jim to povedlo nad očekávání a těch technických nedostatků nebylo tolik, kolik jsme si mysleli, že mohlo být. Takže máme opravdu velmi talentovanou skupinu a doufám, že budou pokračovat v tom, co započali,” řekl kameraman a střihač Luděk Ondruška.

“ENVOFILM to už je iniciativa, kterou tady máme pátým rokem. Je to festival studentských filmů na témata ekologie a životního prostředí. Hlavním cílem je nejen to, že děti natočí nějaký film, ale trošku taky, aby se v nich probudila pozornost k těmto tématům. Samozřejmě, že přes svá videa mohou motivovat další lidi. To, co my je můžeme naučit, je, aby ty filmy byly atraktivnější. Protože děti nemají ještě tolik zkušeností, proto jim jako profesionálové pomůžeme, aby jejich filmy zaujaly nejen další studenty, ale i dospělé. Jsem velmi překvapený. Nečekal jsem, že rady budeme mít tolik talentů. Už jsem pořádal jiné workshopy, a to i pro dospělé a kolikrát ta úroveň byla nízká. Dneska jsem ale viděl velmi zajímavé nápady. Děti mají pevný názor a vědí, co chtějí ukazovat,” zhodnotil režisér a scénárista António Pedro Nobre.

Mladí filmaři si z workshopu odnesli mnoho cenných zkušeností.   

Nahlásit chybu


Ostravské děti mohou zase vyrazit na čerstvý vzduch. Letos město vyčlení 27 milionů kč

Ostrava znovu podpoří ozdravné pobyty pro děti z mateřských a základních škol. Letos pro tyto účely město připravilo 27 milionů korun a díky tomu mohou děti za čistým ovzduším třeba do Beskyd nebo Jeseníků.

Provoz na D1 před Ostravou půl roku omezí oprava mostu, další se opravuje v opačném směru

Dnes 9:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejbližších 5 měsíců budou muset řidiči strpět omezení na dálnici D1, kde na 340. kilometru ve směru na Ostravu probíhá celková rekonstrukce mostů.

Ostravané tvoří prostor. Podpořeno bylo dalších 5 projektů

V Ostravě už několik let funguje oblíbený dotační program, který umožňuje obyvatelům města zvelebit si okolí svého bydliště. Nese název Tvoříme prostor a v těchto dnech zastupitelé schválili dalších 5 zajímavých projektů.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

Dnes 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

Komisariát MP v Balzacově ulici se bude stěhovat

Už příští týden se otevře zrekonstruovaná budova pro městskou policii v Kubelíkově ulici. Právě zde se přestěhuje komisariát z Podlesí. Přípravy si vyžádají částečné omezení provozu.

Žena se poranila o jehlu v zahradnickém substrátu, testy budou trvat rok

Velmi nepříjemná událost se stala jedné zaměstnankyni Muzea Těšínska. Při práci v archeoparku se poranila o injekční jehlu, která byla v zahradnickém substrátu. Žena teď podstupuje testy, zda není nakažená některou z infekčních nemocí.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Letos uplynulo 100 let od důlního neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Aktuálně z Karviné: pozvánky na házenou, koncert a filmový festival

Fanoušci házené jsou zváni na třetí utkání semfinálových bojů v házené. Zváni jste na koncert Jiřího a Matěje Pinkasových. V malém sále městského domu kultury se od půl páté uskuteční festival filmů s názvem EKOTOPFILM TOUR 24 .

Přibyly další dopravní komplikace v Karviné, ve špičce se tvoří na objízdných trasách kolony

Řidiči, kteří míří do Karviné se musí na čas obrnět trpělivostí, v pondělí se rozběhly další opravy důležitých tahů ve městě a na objízdných trasách se tvoří kolony.

V Karviné přibyly další uzavírky a objížďky, řidiči musí využívat objízdné trasy

Karvinští řidiči se musí obrnět trpělivostí, v pondělí se rozběhly další opravy důležitých tahů ve městě a na objízdných trasách se tvoří kolony.

Městská policie Orlová zveřejnila statistiku přestupků za rok 2023

Pojďme se společně podívat, jak si Orlová vedla v roce 2023. Městská policie Orlová v roce 2023 řešila hned několik přestupků a podezření z trestných činů, které následně předala Policii České republiky k dalšímu šetření.

Billiard club Havířov byl pořadatelem mistrovství ČR

Hned tři hráči Billiard clubu Havířov bojovali o vítězství v mistrovství ČR v trojbandu. Postoupit na světový turnaj mohl jen jeden nejlepší z šestnácti účastníků.

Příběh vajíčka nebo ekologický horor. Mladí filmaři se zdokonalovali na workshopu
Vydáno 25. ledna 2020 11:48, Český Těšín, Libor Běčák
Studentský filmový festival s ekologickou tématikou ENVOFILM ma v Českém Těšíně pětiletou tradici. Pro zvýšení úrovně soutěžních snímků pomáhají mladým filmařům druhým rokem profesionálové.

V Albrechtově střední škole v Českém Těšíně se konal 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. Žáci a studenti základních a středních škol se pod vedením zkušených lektorů zdokonalovali v technice filmování a finální úpravě snímků. 

ENVOFILM je o ekologii a životním prostředí. Stejná témata měli během jednoho týdne zpracovat i mladí filmaři v rámci workshopu. 

“Ústav digitálního vzdělávání společně se s Albrechtovou střední školou v Českém Těšíně zrealizoval 2. ročník filmařského workshopu ENVOFILM. I tento workshop je intenzivně podporován Moravskoslezským krajem a workshop získal i záštitu paní náměstkyně hejtmana Jarmily Uvírové. Tohoto workshopu se účastní 25 žáků a studentů, to znamená žáci základních a studenti středních škol. Workshop je realizován pod patronací dvou odborníků z praxe, kterými jsou António Pedro Nobre, což je portugalský režisér a scenárista a Luděk Ondruška, který je střihačem a kameramanem. Takže děti jsou v péči nejlepších odborníků a mohou prezentovat své filmy, konzultovat je s těmito odborníky, získávají cenné rady a zároveň mají možnost použít techniku, která je profesionální. Zároveň, protože děti ani škody nedisponují touto profesionální technikou, tak tito odborníci jim poskytují i cenné rady, jak nakládat s mobily a dalšími věcmi, které jsou důležité. Účastníci tohoto workshopu mohou své natočené filmy poslat do soutěžní mezinárodní přehlídky ENVOFILM, kterou realizuje Albrechtova střední škola v Českém Těšíně, a to už pět let,” řekla ředitelka Ústavu digitálního vzdělávání Jana Harmanová. 

Nejmladším účastníkem byl Pavel Borovička z Ostravy. Ten ve svém snímku natáčeném mobilním telefonem poukázal na množství výrobků z plastických hmot. 

“Chodím na Základní školu Josefa Valčíka v Ostravě. Tento film byl něco jako ukázka na jedno moje video, co mám na YouTube, kde mám svůj videokanál. Na ENVOFIL jsem šel, protože jsem chtěl být scénárista, ale teď chci víc spíš naprogramovat jednu hru, kterou si vymýšlím,” uvedl žák ostravské ZŠ J. Valčíka Pavel Borovička. 

Žákyně Základní školy v Hnojníku se ve svém krátkém dokumentu zabývaly podmínkami chovu drůbeže. 

“My jsme ze Základní školy Hnojník a vlastně točily jsme příběh vajec a chtěly jsme to navázat tak, aby to mělo nějakou pointu, protože hodně lidí už kupuje vajíčka v obchodech. Měly jsme to za domácí úkol tady na tom workshopu a nás to tak napadlo, protože to mělo být něco z ekologie, že je mnohem lepší mít domácí slepice. Protože slepice, které se chovají ve velkochovech, mají špatné životní podmínky a prostě není to dobré vůbec, ale ty domácí slepice mohou běhat po zahradě a je to pro ně mnohem lepší. Tak nás to napadlo, že bychom to mohly ukázat z toho pohledu domácí vajíčka a z pohledu vajíčka z obchodu,” vysvětlovaly žačky ZŠ v Hnojníku Markéta Černá a Tereza Macurová. 

Podle lektorů potřebují mladí filmaři pomoc především po technické stránce.

“Na minulé lekci se studenti učili základy práce s kamerou, se střihem, učili jsme je práci se světlem, kompozice, detaily, ohniskovou vzdálenost objektivu a dneska po týdnu měli přinést vypracované úkoly na téma ekologie. Nemusely být celé, stačilo pár záběrů, které měli zpracovat podle našich instrukcí. My jsme jim vytýkali nejčastěji takové ty technické věci, které se člověk učí dlouho, které nejsou na to, aby se to za jeden týden naučil. Takže jsme byli shovívaví k těm jejich nějakým horším výsledkům. Ale celkově si myslím, že se jim to povedlo nad očekávání a těch technických nedostatků nebylo tolik, kolik jsme si mysleli, že mohlo být. Takže máme opravdu velmi talentovanou skupinu a doufám, že budou pokračovat v tom, co započali,” řekl kameraman a střihač Luděk Ondruška.

“ENVOFILM to už je iniciativa, kterou tady máme pátým rokem. Je to festival studentských filmů na témata ekologie a životního prostředí. Hlavním cílem je nejen to, že děti natočí nějaký film, ale trošku taky, aby se v nich probudila pozornost k těmto tématům. Samozřejmě, že přes svá videa mohou motivovat další lidi. To, co my je můžeme naučit, je, aby ty filmy byly atraktivnější. Protože děti nemají ještě tolik zkušeností, proto jim jako profesionálové pomůžeme, aby jejich filmy zaujaly nejen další studenty, ale i dospělé. Jsem velmi překvapený. Nečekal jsem, že rady budeme mít tolik talentů. Už jsem pořádal jiné workshopy, a to i pro dospělé a kolikrát ta úroveň byla nízká. Dneska jsem ale viděl velmi zajímavé nápady. Děti mají pevný názor a vědí, co chtějí ukazovat,” zhodnotil režisér a scénárista António Pedro Nobre.

Mladí filmaři si z workshopu odnesli mnoho cenných zkušeností.   

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/cesky-tesin/11000018892/pribeh-vajicka-nebo-ekologicky-horor-mladi-filmari-se-zdokonalovali-na-workshopu