Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nedostatkovým zbožím se staly zdravotní sestry i v domovech seniorů. Situace je vážná

  • Orlová,

Domov seniorů Vesna v Orlové je ve svízelné situaci. Zoufale potřebuje do zařízení zdravotní sestry, které ale nejsou. Problémy zaznamenávají také v jiných městech.

V Domově seniorů Vesna v Orlové se starají o 180 klientů. Na tento počet by potřebovali zaměstnávat deset zdravotních všeobecných sester. Nyní však veškerou zdravotní péči musí zvládat jen dvě. Což je problém.

“Toto se nedá zvládat, nebo zvládáme to, ale na doraz. Byly bychom velice rádi, kdyby nám někdo pomohl se zdravotníky. Hodně nám odešlo zdravotních sester, které tady pracovaly delší dobu. Já jsem tady nová a jedna sestra jde příští rok do důchodu. Takže nevím, jak to bude vypadat,” řekla zdravotní sestra Ivana Přečková.

Domov doufal, že získá některé sestry po zavření oddělení v orlovské nemocnici. To se však nestalo. Domovu vypomáhají sestry jen na dohodu. Od září by měla stav posílit naštěstí nová vrchní sestra.

“Snažili jsme se i tím způsobem, že by se tady vytvořil tým ošetřovatel. Jsou to vlastně pracovníci přímé obslužné péče, kteří by získali certifikát, ale bohužel v sociálních službách tento postup není možný,” vysvětlila ředitelka domova Šárka Botlíková.

Zdravotní sestry se prozatím nepodařilo získat ani přes pracovní agentury. Stejný problém ale mají například i v Havířově.

“Konkrétně Domovu seniorů Havířov chybí tři sestry a nedaří se je získat. Proč se je nedaří získat? Má to souvislost především s benefity, které jsou schopné dávat jak soukromé společnosti, tak i jiní zaměstnavatelé,” řekl za havířovský domov ředitel Milan Dlábek.

Dalším důležitým aspektem je i psychická zátěž při péči o seniory. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy