Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžba uhlí v Orlové definitivně skončila. Havíři vyvezli poslední vozík z podzemí Dolu Lazy

  • Orlová,

Vytěžením posledního vozíku skončila éra Dolu Lazy na Karvinsku. Celkově se během 130 let vytěžilo 145 milionů tun uhlí. Vedení města by uvítalo, pokud by byl areál šachty využit pro průmyslovou zónu.

Fáračky horníků v Dole Lazy v Orlové už zůstanou navždy viset. Ve čtvrtek došlo k poslednímu vytěžení vozíků, který symbolicky ukončil těžbu. Poprvé se z podzemí dostalo na povrch uhlí v roce 1892. Po vytěžení dostupných zásob uhlí se sice uvažovalo o prohloubení šachty a tím zpřístupnění dalších uhelných zásob, k tomu ale nedošlo.

"My po tomto dnu začneme připravovat technickou likvidaci tohoto dolu tím, že například začneme na povrch přesouvat techniku a zařízení, které v podzemí stále je. Budeme zužovat těžební prostory tak, abychom mohli zasypat těžební jámy. Předpokládáme, že to bude v roce 2023,” uvedl mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Na poslední vytěžení vozíku se přišli podívat i horníci. Někteří i se slzami v očích.

"43 roků pracuji na této šachtě. Je to nostalgie a je to smutné,” řekl horník Tomáš Gallik.

Společnost nikoho ze zbylých horníků nepropustí. Všichni dostali nabídku práce v jiných dolech. Na Lazech zůstane pro likvidaci šachty 100 lidí.

Starosta Orlové by uvítal, kdyby byla lokalita po těžbě smysluplně využitá.

“Je to území, které je dobře zasíťované, je tady dobré dopravní napojení. Rádi bychom tady viděli průmyslovou zónu,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Společnost prozatím o záměrech dalšího využití lokality nechce spekulovat. Stejně tak nesdělila, ve kterém z dalších dolů plánuje útlum těžby.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků