Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice řeší, kdo se postará o nakažené bezdomovce a vidí možná rizika

  • Karviná,

Radnice dostaly nelehký úkol. Musí se postarat o případné nakažené bezdomovce. Největší problém nevidí ve vyčlenění objektu, ale v tom, kdo se o tyto lidi bude starat.

Zajistit bez zbytečného odkladu objekty za účelem poskytování nezbytné péče o osoby bez přístřeší a osoby vykázané z důvodu domácího násilí. Tak tímto úkolem pověřil hejtman Moravskoslezského kraje na základě usnesení vlády primátory a starosty.

Města by měla být připravená se postarat o nakažené lidi bez domova a o ty, kterým byla nařízená karanténa. 

"V případě, že se to odhalí na noclehárně, tak jde automaticky celá noclehárna i se zaměstnanci do karantény. Ale teď mluvíme o těch místech na víc, o které se mají starostové a primátoři postarat a tam vláda jasně říká, že pouze má být zabezpečená služba, to znamená někdo, kdo tam dodá jídlo a tak dále,” řekl náměstek hejtmana MSK Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Například radnice v Orlové, Karviné nebo Havířově upozorňují, že už tak mají málo sociálních pracovníků a vidí i jiná  rizika.

"Pokud je to člověk, který přijde z ulice a má být v nějaké komunitě, tak pracovník v přímé péči vůbec neví, jak bude reagovat. Je tam závislost na alkoholu a může být i závislost drogová a v případě, že jsou tito lidé uzavření v objektu, vzrůstá u nich agresivita,” vyjádřila obavy náměstkyně havířovského primátora Stanislava Gorecká (ANO).

Města mají zkusit požádat o pomoc různé organizace. Ale ani ty nemůžou nařídit svým zaměstnancům, aby se starali o nakažené.

"Není to na pořadu dne. My teď řešíme naše zařízení. Pakliže bychom volné kapacity měli, tak bychom s našimi zaměstnanci o tom mluvili, ale nemohli bychom je do toho nutit,” řekl ředitel Armády spásy v Havířově Tomáš Kolondra. 

O situaci ve středu jednal i krizový štáb v Karviné.

“Zvolili jsme variantu využití jedné ze sociálních služeb, která působí na našem území s tím, že tuto variantu musí schválit ještě hygienici,” řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

Města budou muset také zajistit hlídání objektu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy