Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna v Havířově a pamětníci vydali novou publikaci Dukla 1961

  • Havířov,

Příběh hornické vdovy Květy Krausové se stal námětem pro novou publikaci Dukla 1961. Křest se konal v nových prostorách Městské knihovny v Havířově, kam byla Expozice historie psaná uhlím přestěhována.

video: TV Polar

7. července to bude 60 let, kdy došlo v Dole Dukla k tragédii, při které zemřelo 108 horníků. Městská knihovna ve spolupráci s pamětníky nyní vydala jako vzpomínku na všechny zesnulé publikaci, která je inspirována příběhem hornické vdovy Květy Krausové.

Jaroslav Čihař, pamětník a odborný spolupracovník Dukla 61:Řekli jsme si, že dokud žijeme my vrstevníci, tak uděláme knížku k 60. výročí. Což jsme také splnili. Právě ta paní Krausová, která je pětatřicátý ročník, je stejně stará jako já, tak ještě žije a zůstala věrná tomu manželovi. Já jsem ji pozval tu paní na ten pietní akt, který bude teď 7.7. ona by se tu měla objevit.”

Vedle křtu publikace se členové Klubu přátel hornického muzea a pamětníci sešli také v nových prostorách Expozice historie psaná uhlím. Ta byla přestěhována ze Společenského domu do prostor knihovny v Pavlovově ulici.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Pamětníci se nejdříve bránili, protože byli zvyklí nahoře. Ale já si myslím, že tady v těchto prostorách mohou přijít každý den, protože tady tyto prostory budou otevřeny každý den, někdy i v sobotu a já si myslím, že městská knihovna to tady zvelebila dobře, že všechno přestěhovali tady."

Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Ostrava - pobočka Havířov:
"Je to nový prostor, ale myslím si, že kdo si to projde, uvidí průřez, co to hornictví bylo a je zde i historie Havířova jako samotného města. Za to bych chtěl městské knihovně a pracovníkům poděkovat, protože ta expozice je velice pěkná."

Poprvé rovněž pamětníci společně uctí památku zesnulých horníků na novém pietním místě. Památník byl přestěhován z areálu bývalého dolu na hřbitov v Havířově-Šumbarku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy