Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově se konaly dvoudenní historické slavnosti a došlo i na oživení Golema

  • Havířov,

Tisíce lidí navštívily o víkendu v Havířově velkolepou historickou akci, při které došlo i na oživení Golema. Zážitek to však nebyl jen pro návštěvníky, ale také pro umělce, kteří po roce mohli mít opět kontakt s diváky.

video: TV Polar

Život na havířovském náměstí se na dva dny vrátil do doby vlády císaře Rudolfa II. Hrála zde dobová hudba, lidé mohli shlédnout dvorské tance, dravé ptáky, šermířský či rytířský turnaj.

Po celý víkend na náměstí přicházely stovky lidí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já jsem ráda za to, že vůbec mohli přijet, že si to tady užívají s námi a s našimi lidmi, protože těch lidí tady bylo dost a těch atrakcí pro ně a různých aktivit je tolik, že člověk neví, kde má dříve zajít. Já si myslím, že pro ty umělce je to nějaký způsob zadostiučinění, že vůbec mohou vystoupit, protože Bůh ví, jak to bude a my jsme jim to tady umožnili. Já jsem ráda za ty lidi, umělce a za to, že se to podařilo a já doufám, že ta kultura se nastartuje a že ještě něco pořádného uděláme. Já si myslím, že poděkování patří MKS, protože oni jsou tak zapálení do všech akcí, které dělají a tady toto vymysleli opravdu náramně.”

Právě umělci byli za možnost opět vystoupit před diváky vděční.

anketa, umělci: “Je to skvělé, užíváme si to, lidé jsou skvělí. Po tom roce, co jsme nehráli, je to paráda.”

Už se to rozjíždí, co vás čeká v následujících týdnech?

anketa, umělci: “Teď už dlouho nic. Máme ještě jeden výjezd v srpnu. Bohužel všechny akce jsou tohoto typu zrušeny.”

Hraběnka Stradová: “Velké potěšení. Od začátku jsem nadšená kolik usměvavých a krásných rozzářených tváří a úsměvů zde vidíme a jsem si jistá, že dobré časy se již vrátily a budeme se i zítra radovat celý den.”
Císař Rudolf II.: “Jsme velmi rádi, že se našla ta odvaha a spojila se tato akce městské slavnosti s historii, i když víme historie Havířova není zas tak bohatá jako v ostatních městech v Čechách, ale o to více musím říci, že nás potěšilo vřelé přijetí všech, které můžete sledovat všude okolo, veliká návštěvnost a hlavně velký zájem o tu historii, kterou nějakým způsobem se snažíme alespoň na ty dva dny připomenout. Protože jsme přesvědčení o tom, že historie je jedním z největších pokladů jak pro Čechy, tak Moravu.”

anketa:
“Nejvíc se mi líbil turnaj. Viděla jsem i zvířátka. Králík, kozy, husa.”
anketa: “Já si myslím, že konečně po dlouhé době, kdy mohou být lidé svobodně venku bez roušek. Nějaká taková slavnost je určitě vhod. Líbilo se mi to vystoupení na těch koních, co tam byly ty souboje a závody. To bylo pěkné.”
anketa: “Konečně jsme se mohli jít někam podívat a dětem se to hodně líbí a ani nechtějí jít domů.”
anketa: “Viděla jsem rytíře na koních a bylo to docela dobré a bavilo mě to se na to dívat.”
anketa: “Konečně něco krásného, protože ti lidé to potřebovali se takto rozvolnit, protože furt seděli doma. Je to dost vydařené a je to velké, potom až havířovské slavnosti.”
anketa: “Havířov jak ho známe, tohle je Havířov. Tady to vždy žilo.”

Vrchol programu přišel se setměním. Po tanci s ohněm magistr Kelly představil císaři éterickou bytost stvořenou z mlhoviny a měsíčních paprsků Sirael.

Císař ale nechtěl bytost, která by se mu při doteku rozplynula a žádal po magistru Kellym více. A tak došlo na oživení Golema.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy