Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice v Havířově nebude prozatím rušit žádné akce kvůli opatřením

  • Havířov,

Epidemická situace se zhoršuje. Vláda na to reaguje zpřísněním pravidel pro neočkované. Některá města se rozhodla rušit vánoční program. Jak to bude v Havířově, řekla v rozhovoru náměstkyně primátora Jana Feberová.

Od pondělí budou platit přísnější pravidla pro lidi bez očkování. Ti nebudou moci chodit do restaurací, na bazén, či fitness center a ani ke kadeřníkovi. Neměli by být vpuštěni ani na kulturní či sportovní akce. Radnice žádné naplánované akce rušit prozatím nebude a plánuje i Vánoční městečko se stanoveným programem.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Musíme dodržovat všechna nařízení, která jsou dána a vzhledem k tomu kulturní akce, které máme nasmlouvané divadla, kina atd. to všechno pojede, ale za podmínky té, že budou moci chodit jenom naočkovaní a jenom ti, kteří prodělali covid. Tak, jak je to dáno. Jednu velkou akci, kterou jsme měli mít na začátku prosince jsme zrušili, aniž bychom předpokládali, že něco takového nastane a to byl Havířov v pohybu. To byla akce, která měla být k 65. výročí založení města. Už byla dvakrát odložena, ale tentokrát jsme to zrušili úplně bez jakékoliv náhrady, protože to měla být akce pro 650 účinkujících dětí a to by byl velký risk vzhledem k té situaci, která teď panuje.”

Za chvíli vypukne na náměstí Vánoční městečko. Je tam bohatý program. Jakým způsobem to bude fungovat tam? Zachováte program, nebo ho zrušíte?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Je to už za týden. Zatím, ne zatím, zachováme program. Já si myslím, že Vánoční městečko musí tady proběhnout, že by to bylo smutné a ponuré, aby lidé seděli doma. Je to venkovní akce, venkovní prostor a já si myslím, že když lidé budou ohleduplní a disciplinovaní, tak by to mělo být všechno v pořádku.”

Zejména některé kapely, jako je třeba Olympic, ale přilákají tisíce lidí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si myslím, že při tak velké akci, která bude a bude tam nakumulováno velké množství lidí ne jen z Havířova, ale přijdou i z okolních obcí, tak si myslím, že kdo je zodpovědný vezme si respirátor a vydrží to v době koncertu, nebo při rozsvícení stromečku, kde budou i děti, aby jsme se fakt k sobě chovali zodpovědně a nevystavovali se nebezpečí sami sobě i k ostatním.”

Jaká je nyní situace ve školách? Zhoršuje se, nebo se stabilizovala?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Situace se nestabilizovala. Některé školy jsou na tom lépe, některé hůře. Máme školy jako je Moravská, Jarošova, 1. Máje, kde je strašné množství dětí v karanténě. Vždy to někde končí a jinde nějaká třída začne. Je toho opravdu hodně. Uvidíme, jak dopadne testování 22. a 29. listopadu. Uvidíme, jak to bude. Jsou nová pravidla pro vyhodnocování, jak se má postupovat, kdy bude záležet na KHS a ta by měla vše řešit. Ta velká administrativa, nebo zátěž na ředitele možná trochu odpadne, i když já tomu nevěřím, protože je těžké komunikovat s hygienou. Ty linky jsou pořád obsazené. Bude také záležet i na rodičích, jak budou vstřícní k hygieně.”

V současné době není zcela uzavřena žádná škola. Někteří ředitelé využili po svátku udělení dvou dnů ředitelského volna. Mezi ně patří například ZŠ Jarošova, kde celkově do tříd usedlo jen 51 dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy