Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov představil návrh koncepce kultury do roku 2030

  • Havířov,

Zachování velkých celoměstských akcí, ale také lepší spolupráce s kluby a spolky. To jsou jen některé poznatky, které vyplývají z koncepce kultury do roku 2030, na které nyní havířovská radnice pracuje.

Vedení radnice představilo v KD Radost na veřejném projednávání návrh koncepce kultury do roku 2030. Na tvorbě se podílí externí firma, která má s těmito projekty dlouholetou zkušenost. Vytvořena byla také pracovní skupina ze zástupců magistrátu, příspěvkových organizací, vedoucích spolků a klubů. Zapojit se mohla i veřejnost, a to formou dotazníku.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Od občanů vzešlo to, že ty velké akce, které děláme Havířovské slavnosti, Vánoční nebo Velikonoční městečko, to je hodně populární. Tam se přikláněli k tomu, že by to chtěli zachovat. Kde my vidíme trochu slabiny, je spolupráce těch jednotlivých kulturních klubů a spolků a na tom, bychom chtěli zapracovat, aby se podíleli na té tvorbě kultury pro naše občany. Ne jen, aby čekali až něco vytvoříme, ale aby přišli s nějakým dobrým nápadem a abychom trochu i tu alternativní kulturu rozvíjeli, a nebo prostě naše místní spolky, kluby ještě více podpořit. Samozřejmě, že město finančně podporuje kulturu v oblasti dotací, ale chtěli bychom, aby kultura byla financována i z mezinárodních dotací a aby se stal Havířov takovým kulturním městem, za kterým budou jezdit i lidé z jiných měst.”

Město by chtělo dvakrát do roka pořádat setkání s kulturními spolky a kluby, aby si řekli své představy. Součástí by mělo být i plánování termínů akcí tak, aby se například velké akce nepřekrývaly s programem spolků. Koncepce zahrnuje i stav kulturních a společenských domů.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Samozřejmě, že potřebují nějakou revitalizaci, nebo opravu některé. A z těch okrajových části Havířova vzešly podněty, že by tam chtěli postavit třeba svůj kulturní dům. Ale my máme těch domů tolik, že to nelze finančně utáhnout.”

Také byla vznesena kritika nato, že například Společenský dům má vysoký pronájem. Lidé raději pořádají akce v Dělnickém domě v Horní Suché. Tam se něco změní?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “My už jsme to změnili, protože naše příspěvkové organizace, školská zařízení a vůbec střední školy, které pořádají plesy se nám vracejí do Renety. Oni to mají formou výpůjčky. Neplatí nájem a platí jenom služby. A nelze srovnávat Společenský dům Reneta s Dělnickým domem v Horní Suché, který má svůj sál. Tam je to v jiném režimu.”

V pracovní skupině byl také ředitel Základní školy v Těrlicku a nyní současný opoziční zastupitel Jiří Jekl.

Jiří Jekl (Havířov Sobě), zastupitel, člen pracovní skupiny: “Myslím si, že do té koncepce jsme se snažili dostat i nějaké věci, které si myslím, že měly opodstatnění, ale potom v těch dalších fázích, setkáních se jako věci lepší komunikace MKS s veřejností vypustila.”

Naopak je tam něco, co byste zhodnotil pozitivně?

Jiří Jekl (Havířov Sobě), zastupitel, člen pracovní skupiny: “Tak na tom papíru je to pozitivní. Je tam lepší zapojení občanů do kulturního života Havířova. Jsou tam některé projekty, které jsou hodně zajímavé a myslím, že v Havířově by měly úspěch. Jako je třeba Havířovské dvorky žijí. A myslím si, že to pozitivní, co v tom je, je i snaha o to, aby se kultura neorganizovala jenom v těch klasických kulturních domech, ale v těch prostorách, kde lidé žijí.”

Radnice s pracovní skupinou bude nadále pracovat s podněty. Vytvořen bude také zásobník projektů a akční plán. Konečná verze koncepce kultury by měla být dokončena v prosinci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávySlezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 29 889 do 38 007 Kč/měsíc

Detail

Slezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 29 889 do 38 007 Kč/měsíc

Detail

ČOS - Česká ochranná společnost a.s. objekt důl ČSA
Karviná
od 17 300 do 18 500 Kč/měsíc

Detail