Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na tragédie při těžbě uhlí se nikdy nezapomene

  • Stonava,

Těžba černého uhlí si během své dlouholeté historie vyžádala spoustu lidských životů. Velmi často zde zabíjel metan. Naposledy na Dole ČSM. V prosinci roku 2018 tady přišlo o život třináct horníků.

Právě jste viděli explozi šestiprocentní koncentrace metanu pod dohledem odborníků s Vědecko-výzkumného uhelného ústavu v někdejším vápencovém lomu ve Štramberku.

Jakub Zdebski, VVUÚ Ostrava-Radvanice (natočeno: září 2015): „„V šachtě budou ty účinky daleko intenzívnější a katastrofálnější, protože tady ta tlaková vlna vychází ven, kde se rozprostře a uvolní se.“

V podzemí tomu ale tak není. Kromě materiálních škod si takováto exploze při těžbě černého uhlí už vyžádala mnoho lidských životů. Například na Dole Darkov metan zabíjel 6. srpna 2015.

Marek Síbrt, bývalý mluvčí OKD, a.s. (natočeno srpen 2015): „K mimořádné události došlo v noci ze čtvrtka na pátek zhruba o půl dvanácté. Při ražbě důlního díla došlo k uvolnění horniny do prostoru čelby. V souvislosti s tím došlo k uvolnění metanu do daného prostoru a vznícení metanovzduchové směsi. V důsledku toho došlo k usmrcení třech našich zaměstnanců.“

Není to ale jen metan, který při těžbě černého uhlí zabíjel. Nebezpečné jsou také geomechanické jevy. V listopadu 2014 si důlní otřes v lokalitě ČSA vyžádal tři mrtvé a devět zraněných horníků.

zraněný havíř (natočeno: listopad 2014): “Otřes a potom už nic. Potom si už na nic nepamatuji.”

K jedné z nejtragičtějších událostí v novodobé historii OKD došlo 20.12.2018. Výbuch metanu v lokalitě Dolu ČSM zabil 13 horníků.

Ivo Čelechovský, bývalý mluvčí OKD, a.s. (natočeno prosinec 2018): „V lokalitě Dolu ČSM-Sever došlo k zapálení metanu, což zapříčinilo devastaci některých důlních pracovišť.“

Tuto tragickou událost navždy připomíná socha ve tvaru Slzy, která byla slavnostně odhalena v centru Stonavy v den prvního výročí tohoto důlního neštěstí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy