Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Stonavě se po jednoleté pauze zase zpívalo

Stonava |

Stonavská Barborka, ojedinělý festival v ansámblovém zpěvu má za sebou svůj patnáctý ročník. Zatímco vládní opatření související s pandémií koronaviru, neumožnily v předešlém ročníku setkání přímo ve Stonavě a vše se odehrálo ve virtuálním prostředí, na sklonku loňského roku se v sále Domu PZKO zase zpívalo.

Každý, kdo se zajímá o kulturní a společenský život ve Stonavě ví, že přelom listopadu a prosince už patnáct let patří v obci ansámblovému zpěvu. 14. ročník Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Stonavská Barborka však musela být v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru přesunuat do virtuálního prostředí. Stejný scénář hrozil i následujícímu ročníku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a ve Stonavě se po dvou letech zase zpívalo a soutěžilo.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu těžký spíš na psychiku. Po patnácti letech už máme nějaké zkušenosti, ale my jsme pořád nevěděli, co přesně bude. Dokonce ještě dva dny před soutěží tady bylo velké omezení a opravdu jsme trnuli zda akce nebude zakázána. Jsme moc rádi, že se tak nestalo a i přes ta omezení jsme setkání uskutečnili.“

Pandemie koronaviru ale způsobila, že patnáctý ročník se odehrál v komornějším prostředí.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Přihlásilo se nám třicet ansámblů a z toho ještě kvůli covidu nám dalších 18 ansámblů zrušilo účast, takže jsme se nakonec sešli v krásném komorním provedení dvanácti ansámblů. Byla příjemná atmosféra i porota, která chválila výkony.“
Jitka Modlitbová, členka soutěžního ansámblu: „Bylo zajímavé slyšet ostatní soutěžící, kteří podávali opravdu skvělé výkony a bylo moc příjemné, zazpívat si takto naživo.“

Ze slovenské Lietavské Lúčky do Stonavy například přijely Michaela a Andrea Holé, které si tuto soutěž velmi oblíbily a dokonce si nenechali ujít ani jejich virtuální verzi v roce 2020.

Andrea Holá, členka soutěžního ansámblu: „Každý rok se na to těšíme, jsou to pro nás zkušenosti.“

Přestože bylo samotné soutěžní klání smrštěno do jednoho dne, koncept Stonavské Barborky byl zachován. O výkonech mladých zpěváků rozhodovala odborná porota, nechybělo slavnostní vyhodnocení i závěrečný koncert vítězných ansámblů. Jedním z nich bylo duo Marie a Kataríny Chmúrových ze Slovenska, které na klavír doprovázela jejich sestra Anička.

Katarína Chmúrová, členka soutěžního ansámblu: „Máme z toho velkou radost, ale velkou zásluhu na tom má i naše paní učitelka.“
Anastázia Orolínová, pedagog: „Mají perfektní sluch, rychle se učí a hlavně, doma mají velkou podporu. Otec holky vozí třikrát týdně do Žiliny, přestože bydlí ve Staré Bystrici.“

Hned dvě hlavní ceny Stonavské Barborky putovaly do Karviné. Jednu z nich získal ansámbl ve složení Eliška Parchańská, Júlia Strakošová a Eva Tomalová.

Eva Tomalová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě jsme nadšené, že jsme cenu získali hned napoprvé. Máme z toho radost.“

Další stonavskou Barborku už po šesté v řadě za sebou obhájilo trio Barbora Serišová, Nikita Lýsková a Barbora Pawlitová.

Barbora Serišová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě to obnáší spoustu píle, času a lásky. Nás to moc baví. A jak často trénujeme? Teď už méně, než když jsme začínaly. Chodily jsme do sboru a byli jsme všechny tady pospolu v Karviné, ale teď už jsme každá v jiném městě. Jak ale můžeme, tak se scházíme o víkendech a trénujeme.“

Oba vítězné ansámbly prošly rukama pedagožky Evy Šeinerové.

Eva Šeinerová, sbormistryně: „Je to sborová škola, je to stejná hlasovka, je to prostě chuť to dělat a je to i jistá tradice. To zpívání holky stále baví, takže když mě požádají, tak jim velmi ráda pomohu s výběrem repertoáru i s nácvikem.“

Čtvrtá stonavská Babrorka putovala opět za hranice. Konkrétně pak do polských Gliwic. V kategorii amatéru ji vybojovalo duo ve složení Szczepan Szostok a Aleksandra Golombek.

Aleksandra Golombek, členka soutěžního ansámblu: „Jsme velmi rádi, že jsme mohli soutěžit. Těší nás, že byla naše píle takto skvěle oceněna.“
Jan Grossmann, tajemník poroty: „Rozhodování nebylo složité. Viděl jsme to nakonec i podle bodového a slovního hodnocení jednotlivých porotců. V podstatě se to pohybovalo +- pět bodů ze sta. Je to velký úspěch i co se týče shody porotců.“

V rámci slavnostního večera byly vyhodnoceny také dvě doprovodné soutěže. Jednou z nich je soutěž skladatelská a druhou pak soutěž výtvarná. Generálním partnerem Stonavské Babrorky je obec Stonava. Její starosta Ondřej Feber byl spolu s Leonem Juřicou a Klemensem Slowioczkem spolutvůrcem myšlenky této ojedinělé pěvecké soutěže, která nemá v Evropě obdoby.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jsem rád, že se to takto ujalo, a i přes ta různá opatření to stále běží.“

Během slavnostního koncertu vítězných ansáblů byla z rukou ředitele festivalu předána ještě jedna Stonavská Babrorka. Udělena byla Klemensu Slowioczkovi a to za rozvoj ansáblového a komorního zpěvu.

Nahlásit chybu


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Dnes 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Opilý ujížděl policii a v Havířově srazil chlapce, na krku má obecné ohrožení

Dnes 8:21 | Havířov | Jiří Cileček

Loni v září několik kilometrů zběsile ujížděl policistům. Byl opilý a bez řidičáku. Ohrozil mnoho lidí a v Havířově nakonec srazil chlapce u přechodu pro chodce. Policie dlouho prověřovala, kolik lidí celkem ohrozil a nyní případ překvalifikovala. 53letý muž byl obviněn z obecného ohrožení a nyní mu hrozí až 8 let vězení.

Filmoví fanoušci si prohlédli zázemí karvinského kina Centrum

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

Stonavští předškoláci absolvovali zápis do 1. třídy

Včera 14:21 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští předškoláci během dvou dnů absolvovali zápisy do první třídy.

Manželé Kubovi oslavili zlatou svatbu

Včera 14:20 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Velmi slavnostní atmosféra zavládla v neděli 14.4. na stonavské radnici. Manželé Kubovi tady po padesáti letech obnovili svůj svatební slib.

Body si fotbaloví soupeři ve Stonavě rozdělili

Včera 14:18 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští fotbalisté mají za sebou další zápas jarní sezóny. Na domácím hřišti tentokrát hostili Háj ve Slezsku.

Ve Stonavě se po jednoleté pauze zase zpívalo
Vydáno 12. ledna 2022 14:55, Stonava, Jiří Brzóska
Stonavská Barborka, ojedinělý festival v ansámblovém zpěvu má za sebou svůj patnáctý ročník. Zatímco vládní opatření související s pandémií koronaviru, neumožnily v předešlém ročníku setkání přímo ve Stonavě a vše se odehrálo ve virtuálním prostředí, na sklonku loňského roku se v sále Domu PZKO zase zpívalo.

Každý, kdo se zajímá o kulturní a společenský život ve Stonavě ví, že přelom listopadu a prosince už patnáct let patří v obci ansámblovému zpěvu. 14. ročník Mezinárodního festivalu komorního a ansámblového zpěvu. Stonavská Barborka však musela být v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru přesunuat do virtuálního prostředí. Stejný scénář hrozil i následujícímu ročníku. Vše ale nakonec dobře dopadlo a ve Stonavě se po dvou letech zase zpívalo a soutěžilo.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu těžký spíš na psychiku. Po patnácti letech už máme nějaké zkušenosti, ale my jsme pořád nevěděli, co přesně bude. Dokonce ještě dva dny před soutěží tady bylo velké omezení a opravdu jsme trnuli zda akce nebude zakázána. Jsme moc rádi, že se tak nestalo a i přes ta omezení jsme setkání uskutečnili.“

Pandemie koronaviru ale způsobila, že patnáctý ročník se odehrál v komornějším prostředí.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Přihlásilo se nám třicet ansámblů a z toho ještě kvůli covidu nám dalších 18 ansámblů zrušilo účast, takže jsme se nakonec sešli v krásném komorním provedení dvanácti ansámblů. Byla příjemná atmosféra i porota, která chválila výkony.“
Jitka Modlitbová, členka soutěžního ansámblu: „Bylo zajímavé slyšet ostatní soutěžící, kteří podávali opravdu skvělé výkony a bylo moc příjemné, zazpívat si takto naživo.“

Ze slovenské Lietavské Lúčky do Stonavy například přijely Michaela a Andrea Holé, které si tuto soutěž velmi oblíbily a dokonce si nenechali ujít ani jejich virtuální verzi v roce 2020.

Andrea Holá, členka soutěžního ansámblu: „Každý rok se na to těšíme, jsou to pro nás zkušenosti.“

Přestože bylo samotné soutěžní klání smrštěno do jednoho dne, koncept Stonavské Barborky byl zachován. O výkonech mladých zpěváků rozhodovala odborná porota, nechybělo slavnostní vyhodnocení i závěrečný koncert vítězných ansámblů. Jedním z nich bylo duo Marie a Kataríny Chmúrových ze Slovenska, které na klavír doprovázela jejich sestra Anička.

Katarína Chmúrová, členka soutěžního ansámblu: „Máme z toho velkou radost, ale velkou zásluhu na tom má i naše paní učitelka.“
Anastázia Orolínová, pedagog: „Mají perfektní sluch, rychle se učí a hlavně, doma mají velkou podporu. Otec holky vozí třikrát týdně do Žiliny, přestože bydlí ve Staré Bystrici.“

Hned dvě hlavní ceny Stonavské Barborky putovaly do Karviné. Jednu z nich získal ansámbl ve složení Eliška Parchańská, Júlia Strakošová a Eva Tomalová.

Eva Tomalová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě jsme nadšené, že jsme cenu získali hned napoprvé. Máme z toho radost.“

Další stonavskou Barborku už po šesté v řadě za sebou obhájilo trio Barbora Serišová, Nikita Lýsková a Barbora Pawlitová.

Barbora Serišová, členka soutěžního ansámblu: „Určitě to obnáší spoustu píle, času a lásky. Nás to moc baví. A jak často trénujeme? Teď už méně, než když jsme začínaly. Chodily jsme do sboru a byli jsme všechny tady pospolu v Karviné, ale teď už jsme každá v jiném městě. Jak ale můžeme, tak se scházíme o víkendech a trénujeme.“

Oba vítězné ansámbly prošly rukama pedagožky Evy Šeinerové.

Eva Šeinerová, sbormistryně: „Je to sborová škola, je to stejná hlasovka, je to prostě chuť to dělat a je to i jistá tradice. To zpívání holky stále baví, takže když mě požádají, tak jim velmi ráda pomohu s výběrem repertoáru i s nácvikem.“

Čtvrtá stonavská Babrorka putovala opět za hranice. Konkrétně pak do polských Gliwic. V kategorii amatéru ji vybojovalo duo ve složení Szczepan Szostok a Aleksandra Golombek.

Aleksandra Golombek, členka soutěžního ansámblu: „Jsme velmi rádi, že jsme mohli soutěžit. Těší nás, že byla naše píle takto skvěle oceněna.“
Jan Grossmann, tajemník poroty: „Rozhodování nebylo složité. Viděl jsme to nakonec i podle bodového a slovního hodnocení jednotlivých porotců. V podstatě se to pohybovalo +- pět bodů ze sta. Je to velký úspěch i co se týče shody porotců.“

V rámci slavnostního večera byly vyhodnoceny také dvě doprovodné soutěže. Jednou z nich je soutěž skladatelská a druhou pak soutěž výtvarná. Generálním partnerem Stonavské Babrorky je obec Stonava. Její starosta Ondřej Feber byl spolu s Leonem Juřicou a Klemensem Slowioczkem spolutvůrcem myšlenky této ojedinělé pěvecké soutěže, která nemá v Evropě obdoby.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Jsem rád, že se to takto ujalo, a i přes ta různá opatření to stále běží.“

Během slavnostního koncertu vítězných ansáblů byla z rukou ředitele festivalu předána ještě jedna Stonavská Babrorka. Udělena byla Klemensu Slowioczkovi a to za rozvoj ansáblového a komorního zpěvu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000029366/ve-stonave-se-po-jednolete-pauze-zase-zpivalo