V Palkovicích na Myslíku soutěžili dřevorubci

  • 13:36,
  • Palkovice,

V Palkovicích na Frýdecko-Místecku v zimě nikdo mrznout nebude. Přesvědčili jsme se o tom během dřevorubecké soutěže v místní části Myslík. Zacházet s pilou a sekerou tady umí snad každý.

Sbor dobrovolných hasičů Myslík ve spolupráci s obcí uspořádal první ročník soutěže Myslíkovský dřevorubec.  Loňský zkušební ročník se setkal s velkým ohlasem a dřevorubecká soutěž se stala nedílnou součástí kulturního a společenského života v Palkovicích. Soutěžilo se ve třech kategoriích, hobbící, profíci a veteráni. Každý závodník absolvoval dvě kola.

„V prvním kole byla rozborka a zborka pily, přesekávání  špalku a přeřezávání pilou břichatkou,“ řekl starosta SDH Myslík Martin Vyvial.

Druhé kolo prověřilo dřevorubeckou přesnost. Motorovou pilou museli soutěžíci odřezat dva kotouče a sekerou přesekat svisle stojící špalek. Vše muselo proběhnout co nejrychleji.  Každé porušení daných pravidel bylo penalizováno.

„Pokud to nedodrží, je penalizován deseti vteřinami,“ upřesnil hlavní rozhodčí Jan Vyvial.

„Nejtěžší disciplína byla asi ta, jak jsme měnili řetěz.“ „Sekání. Bylo to hodně fyzicky náročné.“ „Moc velká příprava nebyla. My, co jsme z vesnice, dokážeme s tou pilou a sekerou zacházet,“ řekli účastníci soutěže.

V rámci doprovodných soutěží svou zručnost předvedly i ženy.

„Nejtěžší bylo to řezání břichatkou.“ „Nejvíce jsem se bála toho přesekávání špalku, že se mi to nepovede. Loni jsem to musela tahat ze země, letos to bylo lepší,“ řekly účastníce soutěže.

Nejstarším účastníkem soutěže byl 68letý pan Čestmír Dulava, který potvrdil, že nařezat a nasekat dříví na zimu umí v Palkovicích mladí i ti starší.
SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

Zítra 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Vánoční koncert Miroslava Beinhauera

15.12. 17:00 - 11.12. 4:44
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí

Adventní koncert Michal Tučný revival

15.12. 17:00 - 11.12. 4:44
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků