Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podle průzkumu si lidé v Ostravě přejí tramvajovou trať

  • Ostrava,

Ostrava se po mnoha letech zřejmě dočká nové tramvajové trati. Bude mít asi 3 kilometry a měla by zrychlit a zjednodušit dopravu ve městě. Kvůli množství odpůrců nechal magistrát vypracovat průzkum veřejného mínění, který potvrdil, že většina obyvatel si tramvaj přeje.

Po zveřejnění záměru ostravského magistrátu o plánech na rozšíření tramvajové trati na 7. a 8. obvod se zejména mezi lidmi, kteří bydlí podél plánované trasy, zvedla vlna nevole. Vznikla i petice proti stavbě. Proto se vedení města rozhodlo prověřit veřejné mínění. Průzkum provedla společnost STEM/MARK, která zjistila, že polovina z patnácti set dotázaných je pro stavbu a třetina proti. "Průzkumu se zúčastnilo 1500 lidí. Byli vybráni tak, že tam bylo zastoupeno 750 respondentů z Poruby, 150 z Pustkovce, 150 z Mariánských Hor a 450 z ostatních částí Ostravy," vysvětluje za STEM/MARK manažer Ondřej Vácha.

Pro vedení města je to jasný signál, že lidé tramvaj chtějí a příprava projektu tak nadále běží na plné obrátky. "Já jsem z výsledkem průzkumu spokojen, protože potvrzuje náš postoj. Je jasné, že je daleko více lidí, kteří tu tramvaj chtějí,"  říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

Na třech kilometrech trati od Slovanu ke Globusu bude 6 zastávek. Cena projektu je kolem miliardy korun. 85 procent uhradí fond Evropské unie. "Dojde k významnému snížení hlučnosti z dopravy, zlepšení průjezdnosti i dostupnosti a zrychlení času,"uvádí ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Organizátoři petice proti výstavbě trati průzkum zpochybňují a naznačují možnost manipulace. Realizaci projektu považují za výsostně škodlivou a chtějí ji bránit všemi legálními prostředky. Pokud se jim to nepovede, měla by být trať hotova v roce 2022.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy