Soud ustoupil od potrestání muže za rasistické výhrůžky

Okresní soud v Ostravě nakonec nepotrestal 53letého muže, který prostřednictvím sociální sítě Facebook vyhrožoval romskému zpěvákovi Radoslavu Bangovi z kapely Gipsy.cz smrtí. Soud se ztotožnil s návrhem žalobkyně i obhájce, že šlo o ojedinělý exces a trestní stíhání podmíněně zastavil.

Reklama

Když v roce 2016 skončila kapela Ortel na druhém místě v anketě Zlatý slavík, romský raper Radek Banga odešel na protest ze sálu. Na jeho Facebookový profil mu tehdy přišlo asi 200 rasistických a výhružných zpráv. Mezi nimi i jedna od 53letého muže z Ostravy. Zpěváka nazval černou sviní, hnusnou špínou a vyhrožoval podříznutím. Za to stanul před soudem.  "Také uvedl velice nevhodné vyjádření, z něhož lze dovodit, že by snad pan Radek Banga mohl být ohrožen na životě a zdraví," uvádí státní zástupkyně Jana Faitová.

Obžalovaný muž se přiznal. Prý to bylo v afektu a nevěděl, že se to zobrazí přímo Bangovi. Reagoval na další podobné příspěvky, které se objevily jeho profilu. "Rasistické to bohužel bylo. To jsem si v té chvíli neuvědomil. Bylo to psáno ve vzteku," říká obžalovaný.

Žalobkyně nakonec navrhla zastavení trestního stíhání. S tím ale nesouhlasila Bangova zmocněnkyně, která předložila 9 rozsudků od jiných soudů za podobné útoky. Všechny případy skončily odsouzením. "I nadále se vyjadřoval tak, že si to můj klient zasloužil, protože měl nějaký názor, se kterým můj klient nesouhlasil," uvádí zmocněnkyně Radka Bangy Klára Kalibová.

Soud se nakonec přiklonil k návrhu státní zástupkyně a obhajoby a trestní stíhání podmíněně zastavil. Pokud se ale v průběhu dvou let dopustí obžalovaný trestného činu, stíhání bude pokračovat. 
Stavby IZOtrade s.r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

MPM -QUALITY v.o.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu