Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

VIDEO: Komín Strakáč byl odstřelen. Dominanta vítkovické Aglomerace šla k zemi během pár vteřin

  • Ostrava,

V sobotu ráno byl odstřelen komín Strakáč, který byl dominantou Aglomerace ostravských Vítkovic. Kvůli demolici probíhala bezpečnostní opatření v okolí. O záchranu komína se pokoušel spolek Svatý Václav, ale neúspěšně. Vítkovice v rámci sanací v minulosti vyčistily již velkou část původního území někdejších problémových provozů. První etapa „očisty Vítkovic“ byla zahájena už v roce 1998 likvidací technologické části koksovny. Sanace Aglomerace začala v červenci 2018 a bude dál pokračovat.

"Vítkovická Aglomerace s komínem je asi nejhorším pozůstatkem centrálně nadiktované spolupráce průmyslu v rámci někdejšího socialistického bloku. Do Vítkovic se z rozhodnutí tehdejšího režimu začala vozit nekvalitní ruda se spoustou hlušiny z bývalého Sovětského svazu. V Ostravě se v Aglomeraci draze a zbytečně přepracovávala na koncentrovaný materiál. Červený prach z výroby pelet pro vysoké pece z rudy s nižším obsahem železa byl pověstný a patrný i daleko za hranicemi regionu. Dva až tři miliony tun rudy se na okolí, včetně komína, podepsaly zásadním znečištěním," uvádí Eva Kijonková, mluvčí společnosti VÍTKOVICE, a. s.

O záchranu komína se zhruba rok a čtvrt snažil spolek Sv. Václav. Poukazoval na výrazný a typický prvek v panoramatu Ostravy. "Ojedinělý a hodnotný cihelný komín zvaný pro své dochované původní denní letecké značení Strakáč, jde po 58 letech své existence a po více než 15 letech, kdy se uvažuje o jeho demolici, bohužel k zemi," napsal na facebookovém profilu Dominik Raška. Členové spolku zorganizovali na sobotu, 21. hodinu symbolický pohřeb Strakáče, který proběhne za Českým domem.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy