VIDEO: Komín Strakáč byl odstřelen. Dominanta vítkovické Aglomerace šla k zemi během pár vteřin

V sobotu ráno byl odstřelen komín Strakáč, který byl dominantou Aglomerace ostravských Vítkovic. Kvůli demolici probíhala bezpečnostní opatření v okolí. O záchranu komína se pokoušel spolek Svatý Václav, ale neúspěšně. Vítkovice v rámci sanací v minulosti vyčistily již velkou část původního území někdejších problémových provozů. První etapa „očisty Vítkovic“ byla zahájena už v roce 1998 likvidací technologické části koksovny. Sanace Aglomerace začala v červenci 2018 a bude dál pokračovat.

"Vítkovická Aglomerace s komínem je asi nejhorším pozůstatkem centrálně nadiktované spolupráce průmyslu v rámci někdejšího socialistického bloku. Do Vítkovic se z rozhodnutí tehdejšího režimu začala vozit nekvalitní ruda se spoustou hlušiny z bývalého Sovětského svazu. V Ostravě se v Aglomeraci draze a zbytečně přepracovávala na koncentrovaný materiál. Červený prach z výroby pelet pro vysoké pece z rudy s nižším obsahem železa byl pověstný a patrný i daleko za hranicemi regionu. Dva až tři miliony tun rudy se na okolí, včetně komína, podepsaly zásadním znečištěním," uvádí Eva Kijonková, mluvčí společnosti VÍTKOVICE, a. s.

O záchranu komína se zhruba rok a čtvrt snažil spolek Sv. Václav. Poukazoval na výrazný a typický prvek v panoramatu Ostravy. "Ojedinělý a hodnotný cihelný komín zvaný pro své dochované původní denní letecké značení Strakáč, jde po 58 letech své existence a po více než 15 letech, kdy se uvažuje o jeho demolici, bohužel k zemi," napsal na facebookovém profilu Dominik Raška. Členové spolku zorganizovali na sobotu, 21. hodinu symbolický pohřeb Strakáče, který proběhne za Českým domem.

Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků