Smrtelná infekce napadla kapry v Petrově rybníce v Krnově. Všechny ryby musí být likvidovány

Petrův rybník v Krnově zůstane bez života. Povodí Odry musí kvůli herpes viru Koi kapra zlikvidovat všechny druhy ryb, které v něm žijí. Půjde až o 60 tun. Lidé se bát nemusí, vir není přenosný na člověka.

Rybáři truchlí. Petrvův rybník v Krnově obehnaly červenobílé pásky, které hlásí zákaz vstupu. Za vše může Koiherpes virus, který napadl kapry a je pro ně smrtelný. Ostatní ryby mohou virus přenášet. Verdikt krajské veterinární správy je tak neúprosný. 

„Musíme vyklidit ohnisko nákazy a zajistit likvidaci všech druhů ryb v příslušném asanačním podniku, dále bude provedena dezinfekce rybníka jeho vyschnutím a dezinfekční ošetření veškerých pracovních nástrojů a pomůcek.. Následně bude po všech zmíněných opatřeních ponecháno ohnisko nákazy nejméně 6 týdnů ladem,“ vysvětluje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Oba rybníky teď budou vypuštěny a pokud se pořádně vyčistí, tak budou napuštěny až příští rok

Povodí Odry odhaduje škodu na několik milionů korun, Katastrofa je to nejen pro rybáře, ale i pro místní Yacht Klub, který musí za vodou jezdit jinam.

„Zasáhlo nás to tak, že nemůžeme trénovat a nemůžeme si tady závodit, Tréninky, které máme pravidelně s dětmi na této vodě, tak musíme odložit a chceme udělat soustředění u kamarádů, u spřátelených jachtařů,“ říká jednatel Yacht Klubu Vilém Hlavsa.

Tak já jsem na vodě v podstatě od mala, od nějakých 6 let, trénuju každým rokem celé léto.

Letos to je samozřejmě katastrofa, že od toho srpna přijdu o krásné dny na vodě,“ dodává člen Yacht Klubu Vilém Hlavsa ml.

Koiherpes virus ohrožuje vždy 80 až 100 procent chovaných ryb. Soustava dvou rybníků v Krnově není jediná, kterou infekce napadla. Řádí totiž po celém Česku. Veterináři vir zaznamenali už na 9 rybnících.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

PEMANOBRA trading s.r.o., Plzeňský kraj

od 15 000 Kč/měsíc

Detail

START MAX s.r.o. - pracoviště okres Pardubice

od 16 500 Kč/měsíc

Detail

DOSMA, spol. s r.o. - Praha-východ

od 118 do 141 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků