Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Jaké stromy jsou pro průmyslem zatíženou Ostravu nejlepší? Zjistí to projekt Clairo, začalo měření

Celý MS kraj |

Projekt Clairo už jsme vám jednou představili. Za evropské peníze budou vědci zkoumat vliv znečištění ovzduší na vysázených stromech. Získané poznatky pak využijí i další evropská města, která se s podobným prostředím potýkají. Projekt se už rozběhl a speciální přístroje zaznamenávají potřebná data.

Na projekt Clairo získala Ostrava přes 50 milionů korun z evropských fondů. Do vědeckého projektu jsou zapojeny tři univerzity…, Palackého, Slezská a VŠB-TUO. Jejich úkolem bude zjistit, jaké rostliny dokáží čistit ovzduší v zatížené oblasti, jak o ně pečovat a jaké rostliny se do takového prostředí mají vysadit, aby fungovaly jako biologický filtr. VŠB-TUO instalovala na louku v sousedství  společnosti Liberty Ostrava 10 senzorových zařízení, která budou osm let sledovat kvalitu ovzduší.  

“Zařízení, které vidíme za mnou je senzorová technika. Je zajímavá ve dvou ohledech. za prvé je to dostupnost a cena. Výhodou je to, že hodnoty měří v  minutách, takže co pět minut máme informaci o tom, co se v lokalitě děje,” vysvětlil Jiří Bílek, odborník z VŠB TUO.

Olomoucká univerzita bude zajišťovat péči o rostliny a bude se starat o to, aby prospívaly. O výběr správných rostlin se zase postará Slezská univerzita. Nejprve ale odborníci ve spolupráci s ostravskými obvody a magistrátem pečlivě vybírali lokalitu, ve které celý vědecký pokus proběhne. Zapotřebí bylo najít velké plochy, které nekříží inženýrské sítě a zároveň jsou zatížené průmyslovým znečištěním. Vhodná lokalita se našla v Radvanicích a Bartovicích v přímém sousedství Liberty Ostrava.   

“Pozemky nebylo jednoduché najít, které jsme museli prakticky obětovat. Budou na nich vysázeny stromy. A zatímco pro nás budou zhodnoceny, tak někdo by mohl vidět, že pozemky jsou znehodnoceny tím, že se nedají prodat pro výstavbu rodinných domů,” doplnil Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic. “Výstup z projektu bude metodika, která řekne jaké stromy kam sadit a jak o ně pečovat. Další města v Evropě, která mají podobné postižení, by metodiku mohla převzít pro svou výsadbu,” doplnil Bílek. 

Na biofiltrační schopnost rostlin má velký vliv prostředí, ve kterém vyrůstají. Vysoká koncentrace prachu například způsobuje černání listů, rostliny neprospívají a časem umírají.

“Takže my potřebujeme vybrat takové rostliny, které mají co nejlepší schopnost odstraňování škodlivin z ovzduší, prachu a ně vázané látky jako benzoapyren a další těžké kovy. Zároveň by rostliny měly dokázat růst ve zdejší půdě, proto se dělají rozbory půdy, aby snášely to ovzduší a mohly prosperovat,” doplnil Jiří Bílek.

“Zajímá nás meteorologické parametry, proudění vzduchu a naším úkolem bude vybrat složení a strukturu zeleně a spočítat tak zvaný záchyt. To děláme na základě matematicko fyzikálním modelování toku znečišťujících látek do vegetace. To znamená na základě naměřených koncentrací znečišťujících látek, které budou měřeny senzory VŠB-TUO,” vysvětil Miloš Zapletal ze Slezské univerzity. Měřících stanic je ve vybrané lokalitě 10, v o něco vzdálenějším místě dalších 8 a jedna je spojena s hlavní stanicí. Šest přístrojů čeká na města v regionu, která se do projektu budou chtít zapojit. 

“Já v tom vidím zajímavý nástroj jak dostat vědu do života. Myslím, že právě ekologie a znečištění ovzduší je něco, co nás velmi trápí.  Je třeba si říct, kde stromy sázet a to se dá udělat jen tak, že se namodeluje proudění. Není to nic triviálního pro celou plochu města, to je práce pro superpočítač,” okomentoval projekt hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Senzory stanic jsou napájeny solárním panelem a co pět minut pošlou dávku dat do zařízení, které je shromáždí a najednou vyšle do centrály na VŠB. Tady se zhodnotí a zároveň promítnout do databáze na webu, který je dostupný pro každého, kdo by měl zájem měření sledovat.

   

Nahlásit chybu


Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

Včera 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Dívka se topila v řece Ostravici, spadl jí tam telefon. Zachránili ji policisté a hasiči

Včera 8:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

21leté dívce padl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho vytáhnout, spadla do vody a strhl ji proud. Náhodný svědek zburcoval záchranné složky. Jako první byl na místě strážník městské policie, který držel dívku na laně. Do vody se pak pro dívku vrhl státní policista.

V Havířově začali odtahovat vozidla, která brání v čištění komunikací

Radnici v Havířově došla trpělivost s řidiči, kteří parkují v místech, kde se v konkrétní den provádí čištění komunikací. Vozidla se rozhodla odtahovat.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

Manželé Kubovi oslavili zlatou svatbu

Včera 14:20 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Velmi slavnostní atmosféra zavládla v neděli 14.4. na stonavské radnici. Manželé Kubovi tady po padesáti letech obnovili svůj svatební slib.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

Včera 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

Včera 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Auto bez řidiče se rozjelo z parkoviště do silnice. Zastavili ho dva policisté

16. dubna 2024 15:36 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Doslova ve správnou chvíli na správném místě byla dvojice policistů z dopravního inspektorátu Nový Jičín. Stáli na parkovišti v Rybí, když se před nimi najednou samo rozjelo nezabrzděné auto bez řidiče. Okamžitě vyběhli z policejního vozu a rozjeté auto zastavili vlastními silami. Zabránili tak možné nehodě, protože auto by jinak neřízeně vjelo přímo na hlavní silnici.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

16. dubna 2024 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

EKO MAGAZÍN: Jaké stromy jsou pro průmyslem zatíženou Ostravu nejlepší? Zjistí to projekt Clairo, začalo měření
Vydáno 7. října 2019 12:43, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Projekt Clairo už jsme vám jednou představili. Za evropské peníze budou vědci zkoumat vliv znečištění ovzduší na vysázených stromech. Získané poznatky pak využijí i další evropská města, která se s podobným prostředím potýkají. Projekt se už rozběhl a speciální přístroje zaznamenávají potřebná data.

Na projekt Clairo získala Ostrava přes 50 milionů korun z evropských fondů. Do vědeckého projektu jsou zapojeny tři univerzity…, Palackého, Slezská a VŠB-TUO. Jejich úkolem bude zjistit, jaké rostliny dokáží čistit ovzduší v zatížené oblasti, jak o ně pečovat a jaké rostliny se do takového prostředí mají vysadit, aby fungovaly jako biologický filtr. VŠB-TUO instalovala na louku v sousedství  společnosti Liberty Ostrava 10 senzorových zařízení, která budou osm let sledovat kvalitu ovzduší.  

“Zařízení, které vidíme za mnou je senzorová technika. Je zajímavá ve dvou ohledech. za prvé je to dostupnost a cena. Výhodou je to, že hodnoty měří v  minutách, takže co pět minut máme informaci o tom, co se v lokalitě děje,” vysvětlil Jiří Bílek, odborník z VŠB TUO.

Olomoucká univerzita bude zajišťovat péči o rostliny a bude se starat o to, aby prospívaly. O výběr správných rostlin se zase postará Slezská univerzita. Nejprve ale odborníci ve spolupráci s ostravskými obvody a magistrátem pečlivě vybírali lokalitu, ve které celý vědecký pokus proběhne. Zapotřebí bylo najít velké plochy, které nekříží inženýrské sítě a zároveň jsou zatížené průmyslovým znečištěním. Vhodná lokalita se našla v Radvanicích a Bartovicích v přímém sousedství Liberty Ostrava.   

“Pozemky nebylo jednoduché najít, které jsme museli prakticky obětovat. Budou na nich vysázeny stromy. A zatímco pro nás budou zhodnoceny, tak někdo by mohl vidět, že pozemky jsou znehodnoceny tím, že se nedají prodat pro výstavbu rodinných domů,” doplnil Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic. “Výstup z projektu bude metodika, která řekne jaké stromy kam sadit a jak o ně pečovat. Další města v Evropě, která mají podobné postižení, by metodiku mohla převzít pro svou výsadbu,” doplnil Bílek. 

Na biofiltrační schopnost rostlin má velký vliv prostředí, ve kterém vyrůstají. Vysoká koncentrace prachu například způsobuje černání listů, rostliny neprospívají a časem umírají.

“Takže my potřebujeme vybrat takové rostliny, které mají co nejlepší schopnost odstraňování škodlivin z ovzduší, prachu a ně vázané látky jako benzoapyren a další těžké kovy. Zároveň by rostliny měly dokázat růst ve zdejší půdě, proto se dělají rozbory půdy, aby snášely to ovzduší a mohly prosperovat,” doplnil Jiří Bílek.

“Zajímá nás meteorologické parametry, proudění vzduchu a naším úkolem bude vybrat složení a strukturu zeleně a spočítat tak zvaný záchyt. To děláme na základě matematicko fyzikálním modelování toku znečišťujících látek do vegetace. To znamená na základě naměřených koncentrací znečišťujících látek, které budou měřeny senzory VŠB-TUO,” vysvětil Miloš Zapletal ze Slezské univerzity. Měřících stanic je ve vybrané lokalitě 10, v o něco vzdálenějším místě dalších 8 a jedna je spojena s hlavní stanicí. Šest přístrojů čeká na města v regionu, která se do projektu budou chtít zapojit. 

“Já v tom vidím zajímavý nástroj jak dostat vědu do života. Myslím, že právě ekologie a znečištění ovzduší je něco, co nás velmi trápí.  Je třeba si říct, kde stromy sázet a to se dá udělat jen tak, že se namodeluje proudění. Není to nic triviálního pro celou plochu města, to je práce pro superpočítač,” okomentoval projekt hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Senzory stanic jsou napájeny solárním panelem a co pět minut pošlou dávku dat do zařízení, které je shromáždí a najednou vyšle do centrály na VŠB. Tady se zhodnotí a zároveň promítnout do databáze na webu, který je dostupný pro každého, kdo by měl zájem měření sledovat.

   

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000017638/eko-magazin-jake-stromy-jsou-pro-prumyslem-zatizenou-ostravu-nejlepsi-zjisti-to-projekt-clairo-zacalo-mereni