Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Už žádné sbírání víček. Neurorehabilitace pro děti s poškozením mozku proplatí pojišťovna

  • Ostrava,

Ministerstvo zdravotnictví představilo nový výkon ošetřovacího dne pro intenzivní neurorehabilitaci určenou pro děti s mozkovou obrnou. Ten v Česku dosud chyběl a rodiče si ji tak museli hradit sami. Platit začne od ledna příštího roku. Tuto dobrou zprávu se rodiče postižených dětí dozvěděli na konferenci Máme jiné dítě, nechceme jiný život, kterou inicioval Moravskoslezský kraj.

Tisíce rodičů dětí s neurologickým postižením si od ledna příštího roku konečně oddechnou. Dočkají se hrazených neurorehabilitací. Dosud sháněli peníze, jak se dá, třeba sbíráním víček. Nárok budou mít na dva 28 denní cykly ročně. 

“S tím, že pauza mezi těmito cykly by měla být aspoň 6 měsíců. Pokud ta léčba bude mít efekt, což se posuzuje před léčbou, po léčbě, tak potom těch cyklů může být samozřejmě víc,” 

Tento výkon je určen jen pro lůžkovou péči, v budoucnu by se ale měl rozšířit například i na ambulance tak, aby byl dostupný pacientům.co nejblíže. 

“Ta intenzivní neurorehabilitace je velmi důležitá. Já osobně jsem to zažil s naším synem, který se zlepšil nejen po té fyzické a motorické stránce, ale myslím si, že to celkově pomohlo celé naší rodině. Proto to velmi podporuji a ten druhý problém, který tady je, podporuji taktéž centra provázení, uvádí Aleš Juchelka, poslanec Parlamentu ČR

Centrum provázení by mělo v rámci pilotního projektu vzniknout v ostravské fakultní nemocnici. Po prvotním šoku, kdy se rodiče dozví tuto diagnózu, je nasměřuje, kam dál. Konference ale vynesla na povrch i další problém. 

Dneska mluvíme o neurorehabilitaci, která bude v podstatě v Klimkovicích a jiných odborných ústavech, ale ty lidi trápí, ty rodiče, co s tím dítětem i během dne během celého roku. A zde zjišťujeme, že ten systém nefunguje. Nefunguje tak, jak by měl fungovat, protože ty děti mají právo na vzdělání tak, jako každé jiné dítě do 26 let a ta provázanost služeb není, říká Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje

Příkladem jde v tomto například Slezská diakonie v Českém Těšíně. Po 15t-iletém úsilí. má provázanou jak mateřskou, základní. tak střední školu vzdělávání právě pro děti s mozkovou obrnou a s jiným handicapem.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy