Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DOPRAVNÍ REVUE: Železniční muzeum v Ostravě založili nadšenci, dnes vystavují opravdové dopravní unikáty

  • Ostrava,

V ostravském železničním muzeu na nádraží Ostrava-střed je otevřena nová expozice, která mapuje slezskou část Košicko-bohumínské dráhy. K vidění je několik unikátů.

Železniční muzeum Moravskoslezské existuje 6 let. Skupina nadšenců, která ho založila, původně začínala na patře budovy nádraží Ostrava-střed. "Měli jsme tam tři místnosti, postupně jsme se rozšiřovali," vzpomíná Vojtěch Hermann, ředitel muzea.

Místnost, kde návštěvníci muzea najdou novou expozici, znají cestující jako prodejnu novin a občerstvení. Po rekonstrukci tady jsou opravdové dopravní unikáty. "Převažuje zabezpečovací zařízení, máme tady i zabezpečovací zařízení druhé generace i elektrodynamické zabezpečovací zařízení i reléovku, to znamená vlastně průřez stoletou historií," ukazuje Josef Juřeník, pracovník muzea.

Významným exponátem je například elektromechanické zabezpečovací zařízení typu Einheit, které ještě do 30. června letošního roku sloužilo a fungovalo v železniční stanici Brantice na Bruntálsku. Po vyřazení se ho podařilo získat a vystavit. Za zmínku stojí i dvě zajímavosti, které by fanouškům železnice neměly uniknout. Je to lokomotiva Kafemlejnek, která na kolejích sloužila za Rakouska-Uherska, ale i u Československých státních drah. Zatím jen z nástupiště nádraží Ostrava-střed si pak můžete prohlédnout opravené historické stavědlo. Přístupné veřejnosti by mohlo být v budoucnu.
Bocian / vernisáž výstavy v Muzeu Bílovec

09.07. 17:00
Celý MS kraj, Muzeum Bílovec

Herní odpoledne v Bílovci

16.07. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

EXPEDIČNÍ KAMERA: festival outdoorových filmů v Bílovci

24.07. 21:00
Celý MS kraj, Letní kino v areálu zámku Bílovec

Work Opportunities, s.r.o. - prac.

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

PMB - ZOS s.r.o.

od 110 do 150 Kč/hod.

Detail

Futures Contproduct s.r.o. - Vranovice-Kelčice

od 170 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků