Romové pohřbili aktivistu Josefa Facunu. U pohřbu musela asistovat i policie

Ostrava zažila další velký romský pohřeb. Ve věku 63 let zemřel jeden z nejznámějších romských aktivistů z našeho regionu Josef Facuna. Byl známý hlavně díky práci pro romskou komunitu. Posledního rozloučení se zúčastnily stovky lidí.

V pondělí v poledne se na náměstí Svatopluka v Ostravě - Přívoze ozvala smuteční hudba a po Nádražní ulici přijela kolona limuzín. V čele jelo vozidlo s rakví s ostatky jednoho z nejvýznamnějších romských osobností Ostravy Josefa Facuny. Zemřel po těžké nemoci ve věku 62 let, "Už od Sametové revoluce začal bojovat za práva Romů, snažil se vyjít s každým a jeho cíl byl, aby děti studovaly," vzpomíná příbuzný Vladimír Leško a Zdeněk Gažik dodává: "Byl to člověk, který bojoval za to, aby byl v Ostravě klid a mír."

S Josefem Facunou se přišly rozloučit stovky lidí. Mezi nimi nechyběli i zástupci města a kraje, "Já si ohromně cením toho, že když něco řekl, tak jeho slovo platilo," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. "Vždycky za ním zůstala dobrá práce. Hlavně se angažoval i v tom, že teď bude kraj přijímat nové standardy výběrového řízení, kdy budeme mít povinnost zaměstnávat sociálně znevýhodněné," vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Facuna byl významný pojítkem i mezi jakousi romskou šlechtou, kterou tvoří olašští Romové a většinovými Rumungry, mezi které patřil i on sám, "Olašští Romové ho nesmírně milovali, měli ho rádi a velmi si ho vážili pro jeho názory a dobrotu," popisuje Josef Stojka, předseda Unie olašských Romů.

Josef Facuna se angažoval také v protidrogové problematice, která je mezi Romy velkým problémem. Velkou otázkou zůstává, kdo ho nyní nahradí a bude v jeho práci pokračovat. 
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 18.11. 17:08
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 18.11. 17:08
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 18.11. 17:08
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků