Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Neznámý vandal postříkal Památník Rudé armády v ostravských Komenského sadech

  • Ostrava,

Tohle Ostrava už dlouho nezažila. Památník Rudé armády v Komenského sadech někdo polil červenou barvou a přidal i několik nápisů a maďarskou vlajku. V minulosti byl přebarven na růžovo tank u Mostu Miloše Sýkory, ale památník, ve kterém je několik set uren padlých vojáků ze 2. světové války, je takto poničen poprvé.

Takto vypadal Památník Rudé armády v ostravských Komenského sadech ráno po rozbřesku. Podstavec a nohy sochy jsou slité červenou barvou, vlaje maďarská vlajka, na reliéfech je nápis Kitartás Budapešť 1956, což česky znamená vytrvejte. Jde zřejmě o odkaz na povstání proti stalisnistické diktatuře, které začalo před 63 lety 23. října v Maďarsku. Strážníky informoval ráno kolemjdoucí. "Hlídka zjistila, že se tato událost skutečně zakládá na pravdě a na základě toho jsme přivolali státní policii. ta si věc převzala,"  potvrzuje ředitel MP Ostrava Plaček.

Státní policisté odstranili maďarskou vlajku a plakát. Tyto předměty nyní poslouží zřejmě jako důkazy pro další šetření, "Po provedeném zadokumentování policisté analyzují veškeré zjištěné a získané informace uvedeného protiprávního jednání," popisuje mluvčí policie Soňa Štětínská. 

Na místo dorazili pracovníci radnice, aby zjistili rozsah škod a navrhli způsob odstranění. Prý jde pravděpodobně o olejovou barvu a nebude lehké ji smýt. Lidé, kteří chodili parkem jen nevěřícně kroutili hlavami: "Památník je památník a nikdo by na něj neměl sahat," řekla nám jedna z pejskařek. "Názor se dá projevit i tak, aniž by se něco ničilo," řekl další kolemjdoucí.

Škoda bude vyčíslena až po odstranění barvy. Památník je národní kulturní památkou. Policisté zatím nezveřejnili ani právní kvalifikaci tohoto činu. Může jít například o vandalismus i poškozování cizí věci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy