Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Postříkaný Památník Rudé armády v Ostravě začali čistit odborníci, červená barva zmizí během několika hodin

  • Ostrava,

Specializovaná firma z Prahy začala v úterý 29. října čistit posprejovaný a pomalovaný Památník Rudé Armády v Ostravě. Odborníci památník očišťují dvěma způsoby. Nasprejovaná barva jde údajně vyčistit jednoduše s pomocí ředidel, další část barvy pracovníci firmy odstraňují párou.

Na místě jsou také pracovníci Národního památkového ústavu. Celková škoda byla vyčíslena na 100 tisíc korun, samotné odstranění bude stát zhruba 80 tisíc. Kompletní vyčištění by mohli být hotové ve středu. 

Památník Rudé armády v Komenského sadech někdo polil červenou barvou a přidal i několik nápisů a maďarskou vlajku v noci na 23. října. V minulosti už byl přebarven na růžovo tank u Mostu Miloše Sýkory, ale památník, ve kterém je několik set uren padlých vojáků ze 2. světové války, byl takto poničen poprvé.

Policisté už také vědí, kdo za tímto činem stojí. A nebylo to těžké zjistit. Hned ve středu dopoledne se totiž ke všemu přihlásila na svém facebooku Národní a sociální fronta a přidala i několik fotek z akce. 

Na plakátku, který byla nalepena za sochou, byl nápis, který česky znamená: Rusi domů. Pod ním bylo malým písmem napsáno nsfronta.cz. Na facebooku Národní a sociální fronty se pak ve středu v 10 hodin objevily fotky a prohlášení, které čin vysvětluje: "S přicházejícím výročím takzvané revoluce z roku 1989, někdy marketingově nazývané sametové, jsme se rozhodli připomenout skutečné povstání lidu proti komunismu z roku 1956 v Maďarsku."

Národní a sociální fronta dále vysvětluje, že nápisy, plakátem, vlajkou s vystřihnutým znakem a politím památníku rudoarmějců, vlastně vytvořila památník Maďarského povstání. Přirovnávají situaci v roce 1956 k současnosti: "Staré komunistické kádry vystřídali pro veřejnost přijatelnější neomarxisté. Ať už domácí (Piráti, Zelení apod.), tak hlavně neobolševická klika diktující nám z Bruselu."

Národní a sociální fronta vyjádření nepodepsala. Pouze pod ním stojí: přišlo mailem. Na policii nyní je, aby našla konkrétní osoby, které památník poničily. Okruh se díky prohlášení značně zúžil.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy