Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ojedinělý projekt v ČR. V Ostravě staví dvojdomky pro postižené

  • Ostrava-Jih,

Na Jihu byl slavnostně otevřen nový dům Čtyřlístku. Tedy centra, které se stará o zdravotně postižené a je příspěvkovou organizací statutárního města Ostravy. Jedná se o jednu z 5 nových budov, kterou Centrum Čtyřlístek postavilo díky dotaci z Evropské unie.

Klienti Centra Čtyřlístek se už stěhují do zbrusu nové budovy v Proskovické ulici ve Výškovicích. Zdravotně a mentálně postiženým klientům bude poskytovat péči takzvaného rodinného typu. 

“Dneska má tyto lidi ve svém centru na Slezské Ostravě s tím, že se podařilo zajistit z EU prostřednictvím  fondu IROP dotaci ve výši 240 milionů korun na výstavbu 5 nových budov. Tyto budovy byly postavené dvě v Hrušově, jedna v Petřkovicích, jedna v Nové Bělá a jedna potom na JIhu, Každá z těchto budov celkem ve dvou domácnostech obstará 12 klientů s tím, že smyslem celého toho projektu je jakoby klienty zavést do takzvané  domácí péče, která je určitě přínosnější než ta péče ústavního typu,” uvádí Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih

Každá z těchto budov rodinného typu má moderní architektonické řešení formou propojeného dvojdomku. O klienty bude čtyřiadvacet hodin denně pečovat vysoce kvalifikovaný personál a i v těchto nových podmínkách jim bude organizace poskytovat veškeré sociální služby, které tito lidé nezbytně potřebují včetně ošetřovatelské a rehabilitační péče.

“Další peníze na tento projekt poskytlo město spolu se státem. Jedná se o dotaci ve výši okolo 40 milionů korun, přičemž městský obvod Ostrava-Jih na budovu na Proskovické ulici poskytl v minulosti pozemek,” dodává Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih

Ve druhé etapě transformace ostravského Čtyřlístku vyroste v dalších částech Ostravy během následujících dvou let 8 nových rodinných domků tak, aby se nakonec podařilo do péče domácího typu umístit celkem 159 klientů Jde o ojedinělý projekt, který nemá v Česku obdoby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy