Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jih bude zase hezčí. 4.ročník participativního rozpočtu jde do finále

  • Ostrava-Jih,

4..ročník projektu Společně tvoříme Jih jde do finále. Co nevidět začne hlasování, ve kterém vy sami rozhodnete o tom, které projekty se nakonec budou realizovat a mezi které radnice rozdělí 7 milionů korun.

A je to tady. Už 28.října odstartuje hlasování do 4.rořníku participativního rozpočtu. Všech 25 návrhů, které prošly technickou analýzou najdete na webu Společně tvoříme Jih. Hlasování bude probíhat do 10.listopadu.

“Letos nám postoupilo do hlasování celkem 25 návrhů , poměrně velkou část jsme museli bohužel vyřadit v rámci technické analýzy. Ty důvody byly různé. Některé návrhy převyšovaly maxmální limit toho rozpočtu, některé se netýkaly toho pozemku nebo tam bylo třeba příliš mnoho inženýrských městských sítí,” říká Kateřina Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

Nejvíce projektů je stejně jako v předchozích letech z části Zábřeh. Více aktivní ale byly letos i obyvatelé Dubiny. Z Hrabůvky a Výškovic letos prošlo po 5 projektech. Všechny byly představeny na veřejném sekání v Komorním klubu. 

“Jako každý rok se projekty týkají hřišť pro děti nebo sportovních, jsou tam různé návrhy na jako zvelebení prostoru, doplnění městekého mobiliáře i nějaké chodníky apod. Je tam i několik návrhů, které se týkají areálů ZŠ nebo MŠ,” uvádí Kateřina Hrňová, koordinátorka participativního rozpočtu

“Prostě jsem se rpzhodla o rozšíření těch hracích prvků a děti hurá do pohybu, mohou se vydat.”

“Já mám vlastně ten konkurenční projekt taky v Ostravě-Výškovicích. Nejsou tam slušné chodníky přímo z té naší ulice není žádný chodník, chodíme každý den na tramvaj nebo na autobus a je to prostě hrozné.”

“My jsme navrhovali , aby okolo našeho domu mohlo být takové nějaké občanské posezení. kde by mohli lidé spolu sedět a mluvit.”

Hned 3 projekty do participativního rozpočtu poslala základní a mateřská škola Dvorského v Bělském lese, která navrhla nejen květinové záhony místo stávajících keřů, ale také stojany na kola a koloběžky a nové hřiště. 

“Chceme nové takové hřiště, protože už je to už strašně staré a nedá se to už i z hlediska bezpečnosti tam něco podnikat s dětmi a ještě vlastně předkládá naše paní zástupkyně návrh na parkoviště pro zaměstnance.

Veškeré prostředky určené k rozdělení v participativním rozpočtu budou jako každý rok vyčerpány do poslední koruny. . 

“Aby jsme zůstali spravedliví, tak vlastně v každé té místní části zvítězí jeden projekt a další projekty, to značí od pátého místa dolů už podle počtu hlasů budou vybrány tak, dokud se nevyčerpá ta daná částka, dodává Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava.Jih

Hlasování bude probíhat elektronicky a každý obyvatel obvodu bude mít 4 kladné a dva záporné hlasy.  Kdo úplně nevládne internetu, má možnost využít hlasování přímo na radnici, a to na informacích. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy