Kdy zalévat a kdy ne? Napoví speciální čidla

Centrální obvod si pořídil zbrusu nová speciální čidla Jde o zařízení, které online sleduje vláhu nově vysazených stromů na ulici Zborovská a každou hodinu naměřené hodnoty odesílá Technickým službám.

“Funguje to tak, že je to vlastně teplotní čidlo spolu s čidlem na teplotní vlhkost, který se přenáší tady do tohoto zařízení. To zařízení, ta krabička to odesílá v hodinových intervalech zprávy těm uživatelům. Běžným okem to člověk nepozná a musel by chodit v pravidelných intervalech jednodenních to chodit sledovat. 

Čidlo monitoruje půdu ve dvou hloubkách, a to v 10 a 50 cm pod povrchem. Funguje na baterky, které vydrží zhruba 2 roky

“Výsadba jako je tady toto na Zborovské, tak se jim to hodí k tomu, aby sledovali, zda ty stromy mají dostatečnou vodu, kterou potřebují  ty první 3 až 5 let po té výsadbě k tomu, aby dostatečně zakořenily,” dodává Lukáš Sochor, CleverMaps 

“Je to takový trošku experiment. Zjistíme, jak se ta půda tady chová. Hlavně to je důležité pro ty mladé stromky , aby jsme věděli, kdy zalévat, jak zalévat, případně přihnojovat. Je tady do takové relevance daná malá meteostanice, která nám to bude krásně ukazovat online všechna ta data, bude to ukazovat našim technickým službám a ony se podle toho budou zařizovat při té údržbě těch nových stromků,” uvádí Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz

Čidla monitorují mladé stromy na dvou místech.Jedno na začátku a druhé na konci Zborovské ulice. Obvod si je pronajímá za zhruba 20 tisíc korun ročně. Pokud se osvědčí, zřejmě budou sledovat vitalitu i dalších nově vysazených stromů nebo záhonů s letničkami. 
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Elektric NOVA - export, spol. s r. o. - pracoviště: Pávov 153

od 17 520 Kč/měsíc

Detail

Družstvo Žovtneva - Praha-východ

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

MATRIX ČR, s.r.o.Praha

od 21 700 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků