Kdy zalévat a kdy ne? Napoví speciální čidla

Centrální obvod si pořídil zbrusu nová speciální čidla Jde o zařízení, které online sleduje vláhu nově vysazených stromů na ulici Zborovská a každou hodinu naměřené hodnoty odesílá Technickým službám.

“Funguje to tak, že je to vlastně teplotní čidlo spolu s čidlem na teplotní vlhkost, který se přenáší tady do tohoto zařízení. To zařízení, ta krabička to odesílá v hodinových intervalech zprávy těm uživatelům. Běžným okem to člověk nepozná a musel by chodit v pravidelných intervalech jednodenních to chodit sledovat. 

Čidlo monitoruje půdu ve dvou hloubkách, a to v 10 a 50 cm pod povrchem. Funguje na baterky, které vydrží zhruba 2 roky

“Výsadba jako je tady toto na Zborovské, tak se jim to hodí k tomu, aby sledovali, zda ty stromy mají dostatečnou vodu, kterou potřebují  ty první 3 až 5 let po té výsadbě k tomu, aby dostatečně zakořenily,” dodává Lukáš Sochor, CleverMaps 

“Je to takový trošku experiment. Zjistíme, jak se ta půda tady chová. Hlavně to je důležité pro ty mladé stromky , aby jsme věděli, kdy zalévat, jak zalévat, případně přihnojovat. Je tady do takové relevance daná malá meteostanice, která nám to bude krásně ukazovat online všechna ta data, bude to ukazovat našim technickým službám a ony se podle toho budou zařizovat při té údržbě těch nových stromků,” uvádí Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz

Čidla monitorují mladé stromy na dvou místech.Jedno na začátku a druhé na konci Zborovské ulice. Obvod si je pronajímá za zhruba 20 tisíc korun ročně. Pokud se osvědčí, zřejmě budou sledovat vitalitu i dalších nově vysazených stromů nebo záhonů s letničkami. 
SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Vánoční koncert Miroslava Beinhauera

15.12. 17:00 - 09.12. 5:47
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí

Adventní koncert Michal Tučný revival

15.12. 17:00 - 09.12. 5:47
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků