Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kdy zalévat a kdy ne? Napoví speciální čidla

Centrální obvod si pořídil zbrusu nová speciální čidla Jde o zařízení, které online sleduje vláhu nově vysazených stromů na ulici Zborovská a každou hodinu naměřené hodnoty odesílá Technickým službám.

“Funguje to tak, že je to vlastně teplotní čidlo spolu s čidlem na teplotní vlhkost, který se přenáší tady do tohoto zařízení. To zařízení, ta krabička to odesílá v hodinových intervalech zprávy těm uživatelům. Běžným okem to člověk nepozná a musel by chodit v pravidelných intervalech jednodenních to chodit sledovat. 

Čidlo monitoruje půdu ve dvou hloubkách, a to v 10 a 50 cm pod povrchem. Funguje na baterky, které vydrží zhruba 2 roky

“Výsadba jako je tady toto na Zborovské, tak se jim to hodí k tomu, aby sledovali, zda ty stromy mají dostatečnou vodu, kterou potřebují  ty první 3 až 5 let po té výsadbě k tomu, aby dostatečně zakořenily,” dodává Lukáš Sochor, CleverMaps 

“Je to takový trošku experiment. Zjistíme, jak se ta půda tady chová. Hlavně to je důležité pro ty mladé stromky , aby jsme věděli, kdy zalévat, jak zalévat, případně přihnojovat. Je tady do takové relevance daná malá meteostanice, která nám to bude krásně ukazovat online všechna ta data, bude to ukazovat našim technickým službám a ony se podle toho budou zařizovat při té údržbě těch nových stromků,” uvádí Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz

Čidla monitorují mladé stromy na dvou místech.Jedno na začátku a druhé na konci Zborovské ulice. Obvod si je pronajímá za zhruba 20 tisíc korun ročně. Pokud se osvědčí, zřejmě budou sledovat vitalitu i dalších nově vysazených stromů nebo záhonů s letničkami. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků