Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další nepovolený odběr vody pro zasněžování sjezdovky v MSK, inspektoři rozdávali pokuty

Celý MS kraj |

Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

Nahlásit chybu


Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

23. dubna 2024 16:26 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Přípravy na MS v hokeji vrcholí. Pozor na falešné vstupenky a na halu přijeďte tramvají

Hokejové MS se rychle blíží a pořadatelé hlásí, že je téměř vše připraveno. Velký důraz se klade na bezpečnost, na které budou s pořadateli spolupracovat i složky IZS. Ostravu čekají i dopravní omezení a například dopravní podnik chystá speciální tramvajovou linku X.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

23. dubna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

V DK Poklad se předávaly moravskoslezské Ceny Jantar. Umělci si odnesli celkem 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

22. dubna 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

Další nepovolený odběr vody pro zasněžování sjezdovky v MSK, inspektoři rozdávali pokuty
Vydáno 8. ledna 2020 12:16, Celý MS kraj, Libor Běčák
Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000018719/dalsi-nepovoleny-odber-vody-pro-zasnezovani-sjezdovky-v-msk-inspektori-rozdavali-pokuty