Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě je vzduch téměř jako v Beskydech. Prachu bylo v ovzduší nejméně za 20 let.

  • Ostrava,

Dnes potěšíme všechny obyvatele Moravskoslezského kraje. V uplynulém roce se velmi významně zlepšilo ovzduší a například v Ostravě bylo nejméně prachu za posledních 20 let. Hlavním důvodem je příznivé počasí, ale svou roli sehrávají i opatření, která se provádějí v posledních letech.

Možná jste už i sami zaznamenali, že je v posledních letech stále méně smogových dní. Například v Ostravě jsou výsledky, které hodnotí kvalitu ovzduší, nejlepší za posledních 5 let a koncentrace prachu poklesly na dvacetileté minimum. Loni byla pouze jedna smogová situace, která trvala od 20. do 24 ledna. "Velice nám pomohl vývoj rozptylových podmínek meteorologické situace, která převažovala v loňském roce. Měli jsme teplotně nadnormální rok a zároveň ty vyšší teploty panovaly v únoru a prosinci," říká vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČHMÚ Ostrava Blanka Krejčí.

Důvodů je samozřejmě více. Velkou roli hraje počasí. Rok 2019 byl nejteplejším od roku 1961. Lidé tím pádem méně topí. Projevují se už ale i opatření, která se v kraji zavádějí. "Loni jsme hradili 30ti miliony z rozpočtu čištění komunikací, dalším opatřením jsou příspěvky a zápůjčky na kotlíkové dotace. Když všechno dobře půjde, mělo by být vyměněno až 80 procent těch neekologických kotlů. Dále jsou to výstavby cyklostezek, bikesharing," vypočítává opatření náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. 

Ostrava navíc investuje každoročně 22 milionů korun do ozdravných pobytů dětí na horách. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy