Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům se seniory poškozený explozí plynu už je opět obydlen. Policie ale zatím nemá potvrzenou příčinu výbuchu

Téměř rok uplynul od výbuchu plynu v domě se seniory v Horních Bludovicích. Dešťová voda se měla dostat do kotelny, kde zhasla plamen plynového kotle. Přesná příčina však dosud potvrzena nebyla.

Stále jako o zázraku mluví lidé, kteří přežili výbuch plynu v Horních Bludovicích. Když se domem loni v květnu prohnala tlaková vlna po výbuchu plynu v kotelně, bylo jen obrovským štěstím, že nikoho nezranila. Přesto museli nájemníci bydlet několik měsíců mimo domov. 

“V době výbuchu jsem se vracela z Německa od dcery a bylo mi telefonicky oznámeno panem místostarostou, že se nemůžu do bytu vrátit, že došlo k výbuchu. Takže mě vyzvedla dcera a bydlela jsem celé čtyři měsíce u ní na nové Dědině, to je stejná část obce. Oprava trvala čtyři měsíce, po té době jsme se začali postupně vracet. Vždycky se nám tady dobře bydlelo, byli jsme spokojení. Teď došlo k výměně oken, kompletní opravě bytů, takže veliká spokojenost,” řekla jedna obyvatelka domu. 

“Já jsem předtím bydlel nahoře v patře, teď bydlím ze zdravotních důvodů dole. Co já vím, tak tady dole byly ty byty poškozeny mnohem více, spadly stropy, byla posunuta příčka a samozřejmě rozbitá okna,” dodal další nájemník. 

V domě plném seniorů došlo k výbuchu plynu

Náhradní ubytování a opravu celého domu zatím platí obec. 

“Opravy na bytovém domě jsou již téměř dokončeny, zbývají dodělat nějaké drobnosti, které však nebrání v užívání toho bytového domu. Všichni nájemníci jsou již zpět ve svých bytech. Bylo jim samozřejmě obcí poskytnuto náhradní ubytování. Veškeré vynaložené peníze jsou zatím hrazeny z rozpočtu obce a jakmile bude ukončeno vyšetřování Policii České republiky, tak začneme vyjednávat s pojišťovnou o výši náhrady,” sdělila starostka Horních Bludovic Petra Ficková (Nezávislí Horní Bludovice).

Policisté nemohou případ uzavřít, protože čekají na znalecké posudky. Znalci určí, zda ke zhasnutí plamene v kotli a úniku plynu došlo vinou technické závady, nebo něčí nedbalostí. 

“Karvinští kriminalisté čekají na výsledky znaleckých posudků a které byly v souvislosti s žádnými a objasnění věci vyžádány,” informovala policejní mluvčí Karolína Bělunková. 

O tom, že ne vždy končí exploze plynu tak šťastně jako v Bludovicích, svědčí několik případů z posledních let, které se staly v Moravskoslezském kraji. Hned několik jich bylo v Havířově, další se odehrál loni v Karviné. 

Nejtragičtější případ je z roku 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zadlužený sedmapadesátiletý Antonín Blažek pustil plyn v panelovém domě. V důsledku exploze a následného požáru zemřelo 7 lidí, včetně atentátníka. Další lidé byli popálení nebo utrpěli jiná zranění a trauma. Celý dům byl stržen.

Podívejte se na reportáže o explozích plynu v domech:

Lidé se po výbuchu plynu v Havířově-Šumbarku vrátili do svých bytů

Výbuch v obytném domě v Havířově-Šumbarku usmrtil muže

Policisté zatkli muže, který způsobil výbuch plynu v centru Havířova

V domě na Národní třídě v Havířově došlo k výbuchu plynu. Úmyslně ho způsobil nájemník

Až na 8 roků může jít do vězení muž, který způsobil výbuch plynu v obytném domě v Karviné

Výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm zřejmě způsobil úmyslně jeden z nájemníků

Frenštát pod Radhoštěm vyhlásil smutek za oběti výbuchu plynu
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy