Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do babyboxu v Opavě někdo v pátek večer odložil dítě. Chlapec dostal jméno Emil, po členovi spolku Babybox, který náhle zemřel

  • Opava,

Do Babyboxu, který je umístěn ve Slezské nemocnici Opava, v pátek 7. února ve 20:17 někdo odložil novorozence. Jde o chlapce, který dostal jméno Emil. Na svých stránkách to oznámil zakladatel Babyboxů v ČR Ludvík Hess. Podle dostupných informací je chlapeček v pořádku.

"Ve Slezské nemocnici Opava ve 20:17 zabzučela dvířka babyboxu a přijala do svého klimatizovaného prostoru třetí letošní děťátko. Na fotografii vidím jenom uzel šedofialové látky, ale v jednom místě z něj vykukuje bílá čepička. Za chvíli mi na novorozeneckém oddělení sestřička potvrdí, že je to klučík, novorozený, oblečený, na první pohled v pořádku. Ani vteřinu nepřemýšlím o jeho jménu - bude se jmenovat Emil po mém celoživotním příteli, členovi spolku Babybox Emilu Machálkovi, který dnes náhle umřel ve věku 73 let. Ať žije Emil opavský! Ať nikdy nepohasne památka mého spolužáka z gymplu Ing. Emila Machálka, CSc.," píše na svých stránkách zakladatel Babyboxů v Česku.

Lékař se sestrou byli u děťátka během několika minut. „Našli jsme několikadenního chlapečka, který byl čistě oblečen, na hlavě měl čepičku, šál, dudlík a byl zabalený do dvou dek. Pupek měl ošeřený svorkou. U babyboxu ležela také sedačka, kterou jsme odnesli na dětské oddělení,“ řekl primář dětského oddělení MUDr. Dalibor Hudec, MBA. Zdravotníci u chlapce zkontrolovali vitální funkce a po běžném vyšetření jej přenesli na jednotku intenzivní péče, kde byl chlapec uložen na výhřevné lůžko.

Chlapec, který měří 46 centimetrů a váží 3 kilogramy, zůstává na jednotce intenzivní péče dětského oddělení. V průběhu soboty by měl absolvovat většinu běžných vyšetření. „Jeho celkový stav se zatím jeví jako velmi dobrý,“ informoval v sobotu sloužící lékař. Pokud všechna vyšetření dopadnou dobře, bude chlapeček v dalších dnech přeložen na standardní dětské oddělení a následně bude sociálními pracovníky umístěn do náhradní rodinné péče. Emil je celkově šestým dítětem, které bylo odloženo do babyboxu v Opavě. Ale prvním, které bylo odloženo do nového typu zařízení, které bylo slavnostně uvedeno do provozu koncem minulého roku. „Jsem rád, že moderní babybox, na který významnou měrou přispěl náš zřizovatel – Moravskoslezský kraj, splnil svůj účel. Emilovi za sebe i celé vedení nemocnice přeji do života hlavně hodně zdraví, štěstí a lásky,“ uvedl ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ing. Karel Siebert, MBA.

ČTĚTE TAKÉ: Babybox ve Slezské nemocnici Opava je modernější

Babybox byl na boční část jednoho z pavilonů Slezské nemocnice v Opavě umístěný v r. 2008. Během podzimu 2019 byl vyměněn za nový, modernější. V Moravskoslezském kraji je celkem 8 babyboxů.

Posláním babyboxů je zachraňovat životy dětí, jejichž matka se o ně nemůže či nechce postarat. Když sem novorozence odloží, dostane se mu lékařské péče, pak co nejrychleji putuje do rodiny.

REPORTÁŽ: 11 let starý babybox ve F-M nahradil nový

Stejně jako ten frýdeckomístecký se výměny dočkají všechny zastaralé typy babyboxů v republice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy