Dva záchranářské vrtulníky v akci souběžně. V lyžařském středisku v Jeseníkách se zranili běžkař a lyžař

Jarní prázdniny plní horská zimní střediska a záchranáři musejí takřka denně vyjíždět ke zraněným návštěvníkům hor – nejčastěji lyžařům. Ve čtvrtek 13. února dokonce v Karlově na Bruntálsku zasahovaly souběžně dva vrtulníky letecké záchranné služby – z Ostravy a Olomouce. Úrazy běžkaře a lyžaře se odehrály v krátkém časovém odstupu okolo čtrnácté hodiny. Oba postižené prvotně ošetřovali členové horské služby.

"Operátoři ZZS MSK nejprve převzali tísňové volání k pádu a poranění dolní končetiny u dvaatřicetiletého běžkaře. Charakter zranění vyžadoval šetrný transport do nemocnice a k zásahu byl proto vyslán vrtulník LZS z Ostravy. V době, kdy stroj přilétal do Karlova, ovšem došlo k dalšímu úrazu, tentokrát šlo o chlapce ve věku třinácti let. Mladý lyžař vyjel mimo sjezdovku a narazil do betonového sloupu. Také on si přivodil poranění dolní končetiny. Operátoři záchranné služby proto požádali o spolupráci sousední kraj a k zásahu přilétl vrtulník LZS z Olomouce. Posádky obou strojů tak zasahovaly v Karlově prakticky současně. Oběma pacientům byla poskytnuta přednemocniční neodkladná péče. Vrtulníky poté se zraněnými zamířily do ostravské, resp. olomoucké Fakultní nemocnice," komentuje zásah záchranářů mluvčí ZZS MSK Lukáš Humpl.

"Policisté speciální pořádkové jednotky ve spolupráci s pracovníky horské služby zasahovali v Karlově pod Pradědem na sjezdovce, kde byl nahlášen úraz. Mladý lyžař měl najet do hlubokého sněhu a narazit do betonového sloupu. Po příjezdu na místo události policisté s pracovníky horské služby začali pomáhat 13letému chlapci, který si stěžoval na bolest levé dolní končetiny v oblasti stehna. Provedli fixaci dolní končetiny vakuovou dlahou a na nosítkách chlapce přesunuli na saně. Chlapci byl poskytnut tepelný komfort a byl převezen na stanici horské služby k dalšímu ošetření a předání přivolaným zdravotníkům. Chlapec byl následně letecky transportován do nemocnice v Ostravě," píše k jednomu z případů mluvčí PČR Pavla Jiroušková.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

POKOVBA - V družstvo - okres Pardubice

od 97 Kč/hod.

Detail

ISI Stavitelství s.r.o. - okres Pardubice

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Elmont-invest montáže s.r.o. - pracoviště okr. Žďár nad Sázavou

od 16 100 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků