Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střelbu ve FN Ostrava připomene památník. Navrhne ho vítěz výtvarné soutěže

  • Ostrava,

Asi každý má ještě v živé paměti událost, která se odehrála na konci loňského roku ve Fakultní nemocnici Ostrava. K uctění obětí šíleného střelce chce město ve spolupráci s nemocnicí a univerzitou vybudovat před poliklinikou památník. Jeho podobu určí veřejná výtvarná soutěž.

Ostrava vyhlašuje výtvarnou soutěž na podobu památníku prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava. Soutěž organizuje městský ateliér MAPPA ve spolupráci s nemocnicí a Ostravskou univerzitou. Dílo by mělo stát před poliklinikou nemocnice. "Tragická událost z 10. prosince je v historii města výjimečná. Ani v archivech se nám nepodařilo vyhledat tak tragickou a masovou vraždu. Myslíme si, že je na místě, si tuto událost pro budoucnost připomínat," popisuje primátor Ostravy Tomáš Macura.

Napřímo byli osloveni tři umělci a další tři budou vybráni porotou. Tvoří ji odborníci z řad umělců i pedagogů a také zástupci nemocnice a politici. Z šesti návrhů bude vybrán ten nejlepší. "MAPPA, která soutěž organizuje, vyzývá tři umělce, kteří mají prokazatelné zkušenosti. Jedním z nich je pan Šnéberger, který navrhoval pamětní desku k 17. listopadu na Ostravské univerzitě. Pak tam jsou další dvě významná jména," vysvětluje náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová.

Cena díla by neměla přesáhnout 1,8 milionu kč. Odhalení památníku je plánováno na 1. výročí tragédie, tedy na 10. prosinec 2020.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy